Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 grudnia 2018, Dariusz, Urban, Gabriela

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Leokadia Duży

Leokadia Duży Data publikacji: 9 grudnia 2013Będę oryginalna, jeśli powiem, że ciepłe wspomnienia związane z Bytomiem wiążę z pobytem w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4, gdzie przeszłam skomplikowaną operację stopy? Dzięki profesjonalnej opiece, fantastycznym lekarzom, mogłam znowu wyjść na scenę. Bo tak naprawdę mój Bytom to Opera Śląska, z którą związana jestem od ponad 20 lat.

Tu, oprócz pracy, którą kocham, znalazłam również prawdziwą przyjaźń i miejsca, do których lubię powracać. Jednym z nich jest restauracja Ewy Blaut – Pod Czaplą, a teraz również CH Agora i znajdujące się w jej podwojach kino, którego jestem wielką miłośniczką. Pamiętam jeszcze seanse filmowe w Glorii i Bałtyku, na które regularnie chodziłam między próbami.

Wielu miejsc, które pamiętam z początków mojej kariery, w tym mieście już nie ma. W niektórych przypadkach można powiedzieć: nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Np. spalona część budynku Opery Śląskiej ma teraz przepiękną salę im. Adama Didura.

Widzę, jak dużo się tu dzieje rozbudowuje i remontuje. Widzę prężnie działające instytucje kulturalne takie jak np. Śląski Teatr Tańca. Trochę brakuje tu nurtu kameralnego, ale wszystko w rękach młodych.

Leokadia Duży – solistka Opery Śląskiej.Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.