Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
26 września 2018, Justyna, Łucja, Cyprian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Światowy Dzień Turystyki w bytomskich schronach

„Turystyka dla wszystkich – promocja powszechnej dostępności” to hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Turystyki, które odbędą się 27 września. Z tej okazji w naszym mieście będzie można zobaczyć schrony „Sosabowski” i „Träger”, które znajdują się na pl. Akademickim.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Edward Wieczorek

Edward Wieczorek Data publikacji: 9 grudnia 2013Choć już od 33 lat mieszkam w Katowicach, na myśl o Bytomiu serce mocniej bije, bo to moje rodzinne miasto, które ma perspektywy. Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale prężnie działa tu turystyka, o czym świadczy żywotność funkcjonowania PTTK.

Mamy w mieście 4 szlaki turystyczne, a w przygotowaniu są kolejne... Tak jak historia Bytomia nie zaczęła się w 1945 roku, tak historia turystyki na jego terenach nie jest nowym tematem. Mało kto wie, że w tym roku obchodzić będziemy 100–lecie zorganizowanej turystyki. Wspomnieć tu trzeba o sekcji turystycznej Glatzer Gebirgs Verein, (Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego), od której początek wzięły dzisiejsze organizacje turystyczne. Obecnie dużo się mówi o turystyce postindustrialnej. Potencjał przemysłowego dziedzictwa Bytomia dostrzeżono trochę za późno, wokół narosła już konkurencja. Warto wziąć przykład z Zabrza, który to, co miał najlepsze udostępnił turystom (np. Kopalnia Giudo, Luiza).

Myli się jednak ten, kto myśli, że Bytom nie ma nic do zaoferowania. Oprócz działań Elektrociepłowni Szombierki, gdzie w industrialnych wnętrzach skrywa się kultura, mamy przecież pomysły na Szyb Krystyna, cechownię byłej KWK Rozbark. Tymczasem słyszę o kolejnych kamienicach do wyburzenia. Zdaję sobie sprawę, że nie da się uratować wszystkiego, chciałbym jednak widzieć strategię ratowania turystycznych pereł. Należy ustalić, co warto chronić, co eksploatować, co poświęcić kosztem ratowania czegoś innego.

W tych działaniach trzeba skoncentrować się na centrum i tak zadbać o unikatowy układ urbanistyczny, aby był on czytelny nie tylko na planie miasta, zdjęciach z lotu ptaka, ale także w zabudowie, którą możemy zobaczyć z bliska, aby nie wyglądała ona jak dziurawa szczęka ciemnego typa. Powstająca przy pl. Kościuszki Agora, nawiązująca do starej zabudowy placu, to ogromna szansa na to, by centrum przestało być wyludnione, by zatrzymać ludzi w sercu miastaAutor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.