Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
10 grudnia 2018, Julia, Judyta, Daniel

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Zapadłe pod ziemię miasto

Data publikacji: 10 grudnia 2013Mieszkańcy Bytomia i Łagiewnik powiadają, że w miejscu gdzie za wzgórzem św. Małgorzaty i miejską oczyszczalnią a Łagiewnikami jest obniżenie terenu, od dawien nazywane jest Doliną Goj albo też Laskiem Goj, tam przed wiekami zapadło się pod ziemię całe miasto, pierwotny Bytom, którego mieszczanie byli zamożnymi jak nikt inny.

Życie mieszkańców opływało we wszelkie dostatki i zbytki: szafy, łożnice i kołyski robiono ze srebra, srebrne łyżki, a naczynia, z których się posilali zdobiono zaś złotem. Bogactwo i próżność zepsuły mieszczan, uczyniły ich złymi ludźmi, a to przyniosło gniew Boży i straszną karę. Pewnego dnia, w jednej to chwili, cały ten wszystek dobrobyt z miastem, z niedobrymi mieszkańcami, pochłonęła ziemia.
Działo się to w dziewiętnastym wieku, albo może jeszcze wcześniej. Pewnego niedzielnego poranka, nie znana nam już dzisiaj dziewczynka pasła bergmańską krowę, jak to nazywano kozę. Dla zabicia czasu wyszywała sobie chusteczkę, a włóczkę zawiesiła na zapięciu ubrania. Haftując nie zauważyła, jak w pewnej chwili kłębek upadł na ziemi, a nić włóczki zawiesiła się na czymś pomiędzy źdźbłami trawy. Szarpiąc nicią i nie mogąc odczepić włóczki wypowiedziała brzydkie słowa. W tym samym momencie pociemniało, ziemia zadrżała i w ostatniej chwili zauważyła, jak w czeluściach łąki zanurzał się złocisty, metalowy krzyż zwieńczenia kościelnej wieży zapadniętego przed wiekami miasta.
Bytomskie starowinki, które się znały na rzeczy powiadały, że gdyby poprosiła Pana Boga o pomoc, miasto wydostałoby się na powrót na ziemię. Przekleństwo dziewczyny spowodowało, że miasto na wieki pogrążyło się w czeluściach ziemi.

[Perlick A.: Sagen der Stadt Beuthen, Beuthen 1926, s. 5-6; Wrodarczyk R.: Legendy starego Bytomia i okolic, Bytom 1994, s. 13-14]
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.