Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
22 lipca 2018, Maria, Magdalena, Wawrzyniec

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Zakończenie kampanii społecznej Wyloguj się i rób to, co kochasz

Zakończenie kampanii społecznej Wyloguj się i rób to, co kochasz Data publikacji: 23 września 2016Jak żyć bez telefonu? Jak spędzać czas nie zatracając się w wirtualnym świecie? Do tego, by odłożyć smartfona i żyć bardziej, od początku września zachęcali młodych bytomian pedagodzy i psycholodzy. 23 września o 12.00 na Rynku zaplanowano podsumowanie akcji z koncertem hip-hopowym.

Przypomnijmy, że w ramach akcji „Wyloguj się i rób to, co kochasz” w bytomskich szkołach zorganizowano cykl spotkań, na które zaproszeni zostali rodzice. Do tematu uzależnień behawioralnych szkoły przygotowały się już wcześniej m.in. szkoląc kadrę pedagogiczną.

Podczas spotkań z rodzicami na wywiadówkach psycholodzy i pedagodzy mówili na czym polega cyberuzależnienie, jakie mogą być jego przyczyny oraz kiedy powinniśmy bezwzględnie reagować - mówi Aldona Kopczyńska, Naczelnik Wydziału Edukacji UM.

Okazuje się, że większości rodziców problem ten nie jest obcy. Problemem jest jednak wciąż brak świadomości. Na spotkaniach z rodzicami wyraźnie podkreślaliśmy, że tak jak wszystkie uzależnienia, również to od sieci może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Zarówno dla nas, jak i rodziców, była to cenna lekcja – mówi Aldona Kopczyńska, Naczelnik Wydziału Edukacji UM.

W ramach akcji dystrybuowano też ulotki profilaktyczne oraz rozdawano bransoletki z motto akcji. By zachęcić młodych do zwrócenia uwagi na problem, zorganizowano także konkurs na najlepszy spot profilaktyczny, a jego zwycięzcę poznamy już w najbliższy piątek.

O zagrożeniach związanych z niekontrolowanym korzystaniem z internetu, była też mowa na zajęciach profilaktycznych skierowanych do bytomskich uczniów. Zajęcia takie nigdy nie należą do łatwych. Staraliśmy się dostosować warsztaty do młodego odbiorcy, dlatego nie były to tylko zwykłe pogadanki, które młodzi zwykle traktują z przymrużeniem oka, ale forma luźniej dyskusji. Młodzi się otwierali, zadawali pytania i wtedy też pojawiły się kolejne poważne pytania np. o cyberprzemoc, grooming, kontakt z niebezpiecznymi treściami - mówi Aldona Kopczyńska.

Piątkowemu zakończeniu akcji towarzyszyć będzie koncert Arkadia, rapera, który swoją twórczością daje świadectwo, jak żyć w trzeźwości, inspiruje młodych do życia zgodnego ze swoimi pragnieniami. Do akcji społecznej włączyły się: Centrum Interwencji Kryzysowej i Przeciwdziałania Uzależnieniom, Fundacja Dom Nadziei oraz Środowiskowy Dom Samopomocy Integracja.

Autor: AK
Zdjęcia: www.arkadio.pl. fot. Jacek Smoter

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.