Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
23 października 2017, Marleny, Edwarda, Seweryna

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Czas - Miejsca - Ludzie

Obozy koncentracyjne, jenieckie i inne miejsca internowania są tematem czesko – polskiej publikacji „Czas – Miejsca – Ludzie. Nazistowski system obozów w latach drugiej wojny światowej”. Zapraszamy na promocję tej książki do Muzeum Górnośląskiego 25 października.

Nowe atrakcje w miechowickim schronie

Nowa prezentacja multimedialna w technologii Dolby Surround, wystawa niepublikowanych dotąd zdjęć poświęconych tajemnicy Szybu Południowego KWK Miechowice oraz pamiątki związane z Górnym Śląskiem. To najnowsze atrakcje w schronie przy ul. Kasztanowej w Bytomiu - Miechowicach.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Zabudowa mieszkalna

Data publikacji: 9 grudnia 20131200577085.jpgPodstawowym składnikiem zabudowy mieszkalnej śródmieścia Bytomia są mieszczańskie kamienice, przeważnie pochodzące z przełom XIX i XX wieku - okresu największej prosperity miasta.

Często używane określenie "secesja bytomska" nie odpowiada rzeczywistości. Budynki te wznoszono w najrozmaitszych konwencjach, począwszy od tak popularnych wówczas neostylów (neogotyk, neorenesans itd.) poprzez najróżniejszego rodzaju mieszanki stylowe (można doszukać się nawet budowli o inspiracjach mauretańskich) aż do wspomnianej secesji, ograniczającej się zresztą przeważnie do wystroju fasad. Jedynym sposobem na zapoznanie się z tym bogactwem architektonicznym i rzeźbiarskim jest spacer ulicami śródmieścia: Dworcową, Moniuszki, Jainty i wielu innymi. Warunkiem jest… trzymanie głowy w górze. Osobną wzmiankę poświęcić warto architekturze okresu międzywojennego, zwłaszcza Republiki Weimarskiej. Powstało wtedy w mieście kilka osiedli mieszkalnych w stylu funkcjonalizmu, co związane było z ogromnym "głodem mieszkaniowym" po zakończeniu wojny. Jedno z najbardziej interesujących to tak zwany "Blok Kalidego" pomiędzy ulicami Fałata, Strzelców Bytomskich, Axentowicza i placem Rodła. Zdobi go oryginalny zespół rzeźb, wśród których wyróżniają się posągi… nocnego stróża i sprzątaczki.

Autor: Tomasz Sanecki

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.