Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
26 września 2018, Justyna, Łucja, Cyprian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

800 nowych mieszkań powstanie w Bytomiu

Budowę ponad 800 nowych mieszkań w Bytomiu zapowiedział podczas konferencji prasowej prezydent Damian Bartyla.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Szkody górnicze - wnioski o dokonanie napraw

Przekazujemy informacje pomocne przy ubieganiu się o naprawę szkód górniczych.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Za zasługi dla ortodoncji na Śląsku

Za zasługi dla ortodoncji na Śląsku Data publikacji: 14 grudnia 2013



Dzięki niej dziesiątki pacjentów podjęły starania w walce o piękny i zdrowy uśmiech bez kompleksów. W Akademickim Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej odsłonięta została wczoraj tablica poświęcona pamięci prof. Florentynie Labiszewskiej-Jaruzelskiej.

To dzięki niej na Śląsku powstało wiele placówek otwartego lecznictwa ambulatoryjnego na terenie dawnych województw: katowickiego, bielskiego i opolskiego.

Florentyna Labiszewska urodziła się 7 czerwca 1914 roku w Inowrocławiu. Rozpoczęła studia na  Akademii Stomatologicznej w Warszawie. Tam do wybuchu powstania warszawskiego zatrudniona była jako asystent w prywatnej Klinice Stomatologicznej. Po wojnie została skierowana przez Krakowską Izbę Lekarsko-Dentystyczną do Katowic, gdzie podjęła pracę jako specjalista z zakresu ortodoncji. W marcu 1948 r. na polecenie władz powstającej Akademii Lekarskiej podjęła się organizacji Katedry i Zakładu Ortodoncji, a dwa lata późnej - organizowania placówek otwartego lecznictwa ortodontycznego.

W 1960 r. na podstawie rozprawy „Ortodontyczne aparaty elastyczne" otrzymała st. dra hab.; w tym samym roku została powołana na stanowisko kier. Zakładu Ortodoncji Śląskiej Akademii Medycznej, na którym pozostała do przejścia na emeryturę.

Prof. Florentyna Łabiszewska-Jaruzelska doceniana była za propagowanie na terenie Śląska leczenia wad rozwojowych, wczesne leczenie zaburzeń w rozwijającym się układzie stomatognatycznym oraz zespołowe leczenie rozszczepów podniebienia pierwotnego i wtórnego. Dzięki jej staraniom w 1959 r. powstała Poradnia Wad Rozwojowych przy Zakładzie Ortodoncji Śląskiej Akademii Medycznej.

Zmarła 17 marca 2007 roku.

Galeria zdjęć:



Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: Urząd Miejski w Bytomiu

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.