Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 stycznia 2019, Piotr, Malgorzata

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Za kilka miesięcy rusza budowa Centrum Samochodowego Bytom

Za kilka miesięcy rusza budowa Centrum Samochodowego Bytom Data publikacji: 9 października 2017Za kilka miesięcy rusza budowa Centrum Samochodowego Bytom. Docelowo znajdzie tu pracę ponad 200 osób. To już kolejny inwestor, który zdecydował się rozpocząć działalność właśnie w Bytomiu.

Inwestycję przy ul. Węglowej przeprowadzi MOSTVA - spółka joint venture dwóch firm – niemieckiej Mosolf i francuskiej STVA. Ich udziałowcy to od ponad 60 lat europejscy liderzy w logistyce nowych samochodów osobowych i dostawczych. Posiadają ponad 50 centrów dystrybucyjnych, głównie w Europie, kilka tysięcy wagonów i ciężarówek do przewozu samochodów oraz zatrudniają około pięć tysięcy pracowników.

Klientami udziałowców MOSTVY jest większość producentów samochodów, służby policji, żandarmerii, straży pożarnej, obrony cywilnej. Ich współwłaściciele generują 700 milionów EUR obrotów i przewożą ponad 5 milionów samochodów rocznie.

Mostva powstała 20 lat temu – obecnie posiada dwa centra dystrybucji – w Gdyni, w Mszczonowie oraz prowadzi własny Dział Transportu. Zatrudnia około 400 osób, przewozi ponad 200 tys. aut rocznie, a obroty firmy przekraczają 125 milionów złotych.

Śląsk jest drugim najważniejszym rynkiem sprzedaży nowych samochodów osobowych w Polsce. Bytom leży w pobliżu fabryki GM /teraz PSA/ w Gliwicach oraz FCA /FiatChryslerAutomobiles/ w Tychach.

Bytom jest również blisko fabryk samochodów w Czechach, Słowacji i Węgrzech. Dlatego zdecydowaliśmy się na wybór tej lokalizacji
- tłumaczy Robert Groman, dyrektor Centrum Samochodowego Mszczonów. Od początku poszukiwań terenów inwestycyjnych prezydent miasta Damian Bartyla i władze Bytomia są nam pomocne. Mamy nadzieję, że będzie tak również podczas procesu inwestycyjnego - dodaje.

Spółka kupiła 30 ha terenów pogórniczych, a już w marcu 2018 rusza budowa pierwszych 15 ha placu składowego, hali technicznej (o powierzchni 4500 m2), oraz przebudowa bocznicy kolejowej. MOSTVA zainwestuje kilkadziesiąt milionów złotych i zatrudni 70, a docelowo ponad 200 osób.

Otwarcie Centrum Samochodowego Bytom nastąpi 1 września 2018 roku.

MOSTVA to już kolejna firma inwestująca w Bytomiu. W ostatnich latach na terenie miasta działalność rozpoczęli m.in. Waps-Kart - producent opakowań specjalizujący się w produkcji wyrobów z tektury, IZO – Zakład Instalacji Ogniotrwałych, Petralana – producent wełny mineralnej, Gas Engineering specjalizująca się w montażu i serwisowaniu instalacji gazów technicznych czy MAKSIMUM HOLDING S.K.A. - jedna z największych śląskich firm nieruchomości na południu Polski. Specjalizuje się zarówno w komercjalizacji nieruchomości, jak w prowadzeniu inwestycji - w szczególności - w rewitalizacji obiektów i nadaniu im dawnej świetności. Swój zakład w Bytomiu ulokowała firma Epco Polska zajmująca się produkcją paneli do bram segmentowych. Firma funkcjonuje na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która powstała dzięki zaangażowaniu prezydenta Damiana Bartyli.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.