Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 stycznia 2019, Marta, Henryk, Mariusz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Bytom z natury zielony

„Bytom. Z natury zielony” – tak nazywa się  fanpage na Facebooku poświęcony zielonej stronie miasta. Tu miłośnicy ekologii mogą dzielić się uwagami na temat przyrody i dowiedzieć się, gdzie warto spędzić wolny czas.

Z lornetką do parku

Z lornetką do parku Data publikacji: 23 stycznia 2017Już po raz kolejny miłośnicy przyrody, którzy nawet zimą lubią podglądać naturę, będą mieli ku temu doskonałą okazję. W niedzielę, 29 stycznia odbędzie się Zimowe ptakoliczenie w Parku Miejskim im. F. Kachla organizowane przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

Przyroda nie zapada w zimowy sen. Wiedzą o tym ci, którzy brali już udział w ubiegłorocznych akcjach. Wyposażeni w lornetki i teleobiektywy wypatrują w bytomskim parku tych gatunków ptaków, które chętnie spędzają tu zimę.

Zimowe ptakoliczenie w bytomskim parku ma już swoją tradycję. Uczestnicy tego rodzaju spacerów cenią sobie kontakt z naturą, a sama akcja ma też wymiar edukacyjny, gdyż możemy się dowiedzieć, jakie ptaki żyją tuż obok nas - mówi Krzysztof Sokół z Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska, który poprowadzi niedzielny spacer.

Tak jak w ubiegłych latach, obserwacje potrwają ok. 2 godzin. W tym czasie ptasi rachmistrzowie zanotują liczbę ptaków każdego gatunku. Następnie wyniki tych obserwacji zostaną naniesione na Elektroniczną Kartę Obserwacji. Sprawozdania z tego typu obserwacji nie mają naukowego charakteru, ale z pewnością mogą wiele powiedzieć o zimujących tu gatunkach.

Spacer prowadzony będzie alejkami w rejon Stawu Łabędziego oraz Stawu Północnego przy ul. Olimpijskiej oraz dalej w okolice muszli koncertowej. W podglądaniu małych mieszkańców parku pomoże też lornetka. Chętni, którzy chcieliby ją wypożyczyć na czas spaceru, mogą to zrobić pisząc wcześniej na: krzysztof.sokol@10g.pl.

Zbiórka o 9.30 koło fontanny na skwerze im. Georga Bruninga (przed Urzędem Miejskim w przy ul. Parkowej 2). Pełną listę wycieczek organizowanych w ramach Zimowego Ptakoliczenia można znaleźć tutaj.

Autor: AK
Zdjęcia: AK

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.