Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
27 kwietnia 2018, Felicja, Teofil, Zyta

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Chcesz zmienić ogrzewanie? Powiedz jakie masz plany!

Dla tych mieszkańców, którzy sami ogrzewają swoje domy nadszedł czas, kiedy można nie myśleć o opale czy rachunkach za gaz. Bez względu na porę roku Bytom pamięta o działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza. Rozpoczęły się prace nad aktualizacją Programu ograniczenia niskiej emisji.

Bytom z natury zielony

„Bytom. Z natury zielony” – tak nazywa się  fanpage na Facebooku poświęcony zielonej stronie miasta. Tu miłośnicy ekologii mogą dzielić się uwagami na temat przyrody i dowiedzieć się, gdzie warto spędzić wolny czas.

Z lornetką do parku

Z lornetką do parku Data publikacji: 23 stycznia 2017Już po raz kolejny miłośnicy przyrody, którzy nawet zimą lubią podglądać naturę, będą mieli ku temu doskonałą okazję. W niedzielę, 29 stycznia odbędzie się Zimowe ptakoliczenie w Parku Miejskim im. F. Kachla organizowane przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

Przyroda nie zapada w zimowy sen. Wiedzą o tym ci, którzy brali już udział w ubiegłorocznych akcjach. Wyposażeni w lornetki i teleobiektywy wypatrują w bytomskim parku tych gatunków ptaków, które chętnie spędzają tu zimę.

Zimowe ptakoliczenie w bytomskim parku ma już swoją tradycję. Uczestnicy tego rodzaju spacerów cenią sobie kontakt z naturą, a sama akcja ma też wymiar edukacyjny, gdyż możemy się dowiedzieć, jakie ptaki żyją tuż obok nas - mówi Krzysztof Sokół z Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska, który poprowadzi niedzielny spacer.

Tak jak w ubiegłych latach, obserwacje potrwają ok. 2 godzin. W tym czasie ptasi rachmistrzowie zanotują liczbę ptaków każdego gatunku. Następnie wyniki tych obserwacji zostaną naniesione na Elektroniczną Kartę Obserwacji. Sprawozdania z tego typu obserwacji nie mają naukowego charakteru, ale z pewnością mogą wiele powiedzieć o zimujących tu gatunkach.

Spacer prowadzony będzie alejkami w rejon Stawu Łabędziego oraz Stawu Północnego przy ul. Olimpijskiej oraz dalej w okolice muszli koncertowej. W podglądaniu małych mieszkańców parku pomoże też lornetka. Chętni, którzy chcieliby ją wypożyczyć na czas spaceru, mogą to zrobić pisząc wcześniej na: krzysztof.sokol@10g.pl.

Zbiórka o 9.30 koło fontanny na skwerze im. Georga Bruninga (przed Urzędem Miejskim w przy ul. Parkowej 2). Pełną listę wycieczek organizowanych w ramach Zimowego Ptakoliczenia można znaleźć tutaj.

Autor: AK
Zdjęcia: AK

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.