Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
22 października 2017, Halki, Filipa, Przybyslawa

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Za kilka miesięcy rusza budowa Centrum Samochodowego Bytom

Za kilka miesięcy rusza budowa Centrum Samochodowego Bytom. Docelowo znajdzie tu pracę ponad 200 osób. To już kolejny inwestor, który zdecydował się rozpocząć działalność właśnie w Bytomiu.

Z gospodarczą misją na Ukrainie

Z gospodarczą misją na Ukrainie Data publikacji: 18 kwietnia 2017Bytom wchodzi w skład utworzonego przez Ministerstwo Rozwoju zespołu, który pomaga przedsiębiorcom na Ukrainie rozwijać biznes. Jednym z zadań, które stoją przed doradcami zagranicznymi jest przekonanie Ukraińców, że można i warto współpracować na partnerskich zasadach – mówi Maciej Brzezina, kierownik Referatu Analiz, Obsługi Inwestora i Współpracy z Zagranicą.

W skład ministerialnego zespołu wchodzą również przedstawiciele: Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych i Kieleckiego Parku Technologicznego. „Misja gospodarcza” zaczęła się już w ubiegłym roku. Polscy doradcy jesienią 2016 odwiedzali ukraińskie miasta, uczestniczyli w seminariach gospodarczych. Teraz mają dla Ukraińców konkretną propozycję.

Zaproponowaliśmy naszym partnerom zza wschodniej granicy, by utworzyli u siebie Regionalne Centra Wspierania Przedsiębiorczości – mówi Maciej Brzezina. Mogłyby one wziąć na siebie kontakty pomiędzy urzędnikami a przedsiębiorcami. To zapobiegałoby ewentualnej korupcji, o której tyle mówi się na Ukrainie, a która nierzadko okazuje się stereotypem. Takie centra mogłyby również prowadzić doradztwo konsultingowe, prowadzić szkolenia dla przedsiębiorców oraz pozyskiwać pieniądze z zagranicznych programów pomocowych.

W maju delegacja ukraińskich przedsiębiorców przyjedzie do Polski spotkać się z przedstawicielami organizacji, które zajmują się współpracą z biznesem. Wśród nich znajdzie się m.in. Górnośląska Agencja Rozwoju, Fundusz Górnośląski czy Bytomska Agencja Rozwoju Inwestycji.

Warto podkreślić, że Bytom od lat współpracuje partnersko z ukraińskim Drohobyczem, a od września ubiegłego roku z Żytomierzem. W 2014 roku nasze miasto podpisało również porozumienie o współpracy z Polsko-Ukraińską Izbą Gospodarczą.
Autor: iwo

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.