Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
16 grudnia 2018, Albina, Zdzislaw

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Z gospodarczą misją na Ukrainie

Z gospodarczą misją na Ukrainie Data publikacji: 18 kwietnia 2017Bytom wchodzi w skład utworzonego przez Ministerstwo Rozwoju zespołu, który pomaga przedsiębiorcom na Ukrainie rozwijać biznes. Jednym z zadań, które stoją przed doradcami zagranicznymi jest przekonanie Ukraińców, że można i warto współpracować na partnerskich zasadach – mówi Maciej Brzezina, kierownik Referatu Analiz, Obsługi Inwestora i Współpracy z Zagranicą.

W skład ministerialnego zespołu wchodzą również przedstawiciele: Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych i Kieleckiego Parku Technologicznego. „Misja gospodarcza” zaczęła się już w ubiegłym roku. Polscy doradcy jesienią 2016 odwiedzali ukraińskie miasta, uczestniczyli w seminariach gospodarczych. Teraz mają dla Ukraińców konkretną propozycję.

Zaproponowaliśmy naszym partnerom zza wschodniej granicy, by utworzyli u siebie Regionalne Centra Wspierania Przedsiębiorczości – mówi Maciej Brzezina. Mogłyby one wziąć na siebie kontakty pomiędzy urzędnikami a przedsiębiorcami. To zapobiegałoby ewentualnej korupcji, o której tyle mówi się na Ukrainie, a która nierzadko okazuje się stereotypem. Takie centra mogłyby również prowadzić doradztwo konsultingowe, prowadzić szkolenia dla przedsiębiorców oraz pozyskiwać pieniądze z zagranicznych programów pomocowych.

W maju delegacja ukraińskich przedsiębiorców przyjedzie do Polski spotkać się z przedstawicielami organizacji, które zajmują się współpracą z biznesem. Wśród nich znajdzie się m.in. Górnośląska Agencja Rozwoju, Fundusz Górnośląski czy Bytomska Agencja Rozwoju Inwestycji.

Warto podkreślić, że Bytom od lat współpracuje partnersko z ukraińskim Drohobyczem, a od września ubiegłego roku z Żytomierzem. W 2014 roku nasze miasto podpisało również porozumienie o współpracy z Polsko-Ukraińską Izbą Gospodarczą.
Autor: Iwona Wronka

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.