Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
20 października 2018, Ireny, Kleopatry, Jana

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Chcesz wiedzieć co się dzieje w mieście? Zajrzyj do kalendarza imprez miejskich

Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń miejskich, jakie odbywają się w Bytomiu dostępny jest już w zakładce „Kultura” i „Sport” na miejskiej stronie internetowej. W kalendarzu znajdziecie nie tylko gdzie i kiedy odbywa się interesująca Was impreza, ale również jej organizatora.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Z Bytomia do Londynu

Z Bytomia do Londynu Data publikacji: 12 marca 2014Królestwem szant jest Wielka Brytania. Kto by pomyślał, że towarem eksportowanym ze Śląska w tamtym właśnie kierunku będzie twórczość naszych lokalnych szantymenów? Już w kwietniu zespół Brasy wyjeżdża na tournée po brytyjskich miastach, przedtem jednak usłyszymy go na spotkaniu w Biurze Promocji Bytomia na Rynku 7.

Muzycy zaśpiewają w Londynie, Sheffield, Newcastle, Badle, Manchesterze i wezmą udział w dwudniowym festiwalu Headland Folk Festival w Hartlepoolu. W Biurze Promocji Bytomia opowiedzą o swoich planach i zaprezentują po raz pierwszy utwory przygotowane specjalnie na wyjazd. Założycielem grupy jest Ireneusz Herisz, a zespół istnieje od 2007 roku. Śpiewa tradycyjne szanty a cappella, jak również piosenki żeglarskie z towarzyszeniem gitary i bodhranu. Na scenie zespół pojawił się w lutym 2008 roku i od razu wywołał spore zamieszanie z uwagi na niespotykany dotąd sposób śpiewania szant - bardzo bogaty w harmonię, obfitującą w wyszukane i zaskakujące połączenia akordowe. Te cechy w połączeniu z wielką dbałością o intonację i brzmienie wyróżniają Brasy spośród innych zespołów tego nurtu. Aktualny skład zespołu to: Maciej „Siwy” Cybulski, Irek „Yoku” Herisz, Adam „Kawa” Kawa, Łukasz „Wolf” Wollmann,  oraz Mariusz „Słowik” Słowiński.

Muzycy mogą pochwalić się wieloma nagrodami: Grand Prix na Festiwalu Kopyść – Białystok 2008, Grand Prix na Festiwalu EuroShanty & Folk – Sosnowiec 2008, Nagroda Marszałka Województwa Małopolskiego za najlepszy debiut, Shanties  2009 – Kraków, Nagroda im. Stana Hugilla za wierność szancie klasycznej, Shanties  2012 – Kraków. Stale występują na festiwalach szantowych w Europie: Internationale Shanty-Chor-Festival – Dinslaken Niemcy (2008), Bie Daip Festival – Appingedamm, Holandia (2010), Trebatfestival – Risor, Norwegia (2010), The Tall Ships Races – Hartlepool, Anglia (2010), Festival Maritim – Bremen, Niemcy (2009, 2011, 2012 i 2013).

Spotkanie odbędzie się 18 marca (wtorek) o 18.00.Autor: KM
Zdjęcia: Fot. Tomasz Szemalikowski

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.