Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
24 września 2017, Dora, Gerard, Teodor

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Bytom ma kolejny zabytkowy park

Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków zadecydował o wpisaniu parku na Górze Gryca w Miechowicach oraz znajdującej się tam kaplicy do rejestru zabytków. Po Parku Miejskim, Ludowym oraz Fazańcu to czwarta ostoja zieleni w naszym mieście posiadająca status zabytku.

Nowe atrakcje w miechowickim schronie

Nowa prezentacja multimedialna w technologii Dolby Surround, wystawa niepublikowanych dotąd zdjęć poświęconych tajemnicy Szybu Południowego KWK Miechowice oraz pamiątki związane z Górnym Śląskiem. To najnowsze atrakcje w schronie przy ul. Kasztanowej w Bytomiu - Miechowicach.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Z Bobrka do skansenu

Z Bobrka do skansenu Data publikacji: 14 września 2017Przed wojną w tej niewielkiej drewnianej świątyni modlili się ewangelicy z Bobrka i Karbia. Mieszczący się jeszcze do niedawna przy ul. Stalowej w Bobru kościół jest jednym z niewielu zachowanych przykładów budownictwa drewnianego ery robotniczej. Od wczoraj /13 września/ zrekonstruowaną budowlę można oglądać w chorzowskim skansenie.

Przypomnijmy, że wpisany do rejestru zabytków w 2012 roku kościół wybudowany został w 1932 roku na działce podarowanej przez Hutę Bobrek. Projekt wykonała pracownia architektoniczna Kurta Nietzschego, a firma Christoph und Unmack z Niska zajęła się budową. W 2014 roku dach kościoła (wraz z wieżą) został zniszczony przez pożar. Dzięki szybkiej interwencji strażaków, drewniana budowla nie podzieliła losu kościoła św. Wawrzyńca (spalonego w 1982 r. drewnianego kościółka w Parku Miejskim).

Po pożarze specjaliści z Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie przeprowadzili inwentaryzację obiektu. Warto zaznaczyć, że jeszcze przed pożarem wyposażenie świątyni, na które złożyły się m.in. ołtarz, ambona, ławki i żyrandole, zostały zdeponowane w magazynie skansenu. Krótko po incydencie rozpoczęto rozbiórkę całej konstrukcji.

Zrekonstruowany kościół będzie nie tylko eksponatem muzealnym, ale nadal będzie pełnił funkcje sakralne. W przyszłym roku w lecie będą się tam odbywać luterańskie nabożeństwa. Udostępnienie obiektu wpisało się w obchodzony w naszym regionie Rok Reformacji.

Autor: AK
Zdjęcia: arch.Wirtualne Muzem Ewangelicyzmu

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.