Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 stycznia 2019, Marta, Henryk, Mariusz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Po raz trzeci zrekonstruują walki o Miechowice w 1945 roku

Ponad 130 rekonstruktorów z 25 grup rekonstrukcyjnych z Polski, Czech i Słowacji, wystawy oraz możliwość zwiedzania podziemnego przeciwlotniczego schronu. To tylko niektóre atrakcje podczas widowiska historycznego „Walki o Miechowice”, które odbędzie się 26 stycznia.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Z Bobrka do skansenu

Z Bobrka do skansenu Data publikacji: 14 września 2017Przed wojną w tej niewielkiej drewnianej świątyni modlili się ewangelicy z Bobrka i Karbia. Mieszczący się jeszcze do niedawna przy ul. Stalowej w Bobru kościół jest jednym z niewielu zachowanych przykładów budownictwa drewnianego ery robotniczej. Od wczoraj /13 września/ zrekonstruowaną budowlę można oglądać w chorzowskim skansenie.

Przypomnijmy, że wpisany do rejestru zabytków w 2012 roku kościół wybudowany został w 1932 roku na działce podarowanej przez Hutę Bobrek. Projekt wykonała pracownia architektoniczna Kurta Nietzschego, a firma Christoph und Unmack z Niska zajęła się budową. W 2014 roku dach kościoła (wraz z wieżą) został zniszczony przez pożar. Dzięki szybkiej interwencji strażaków, drewniana budowla nie podzieliła losu kościoła św. Wawrzyńca (spalonego w 1982 r. drewnianego kościółka w Parku Miejskim).

Po pożarze specjaliści z Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie przeprowadzili inwentaryzację obiektu. Warto zaznaczyć, że jeszcze przed pożarem wyposażenie świątyni, na które złożyły się m.in. ołtarz, ambona, ławki i żyrandole, zostały zdeponowane w magazynie skansenu. Krótko po incydencie rozpoczęto rozbiórkę całej konstrukcji.

Zrekonstruowany kościół będzie nie tylko eksponatem muzealnym, ale nadal będzie pełnił funkcje sakralne. W przyszłym roku w lecie będą się tam odbywać luterańskie nabożeństwa. Udostępnienie obiektu wpisało się w obchodzony w naszym regionie Rok Reformacji.

Autor: AK
Zdjęcia: arch.Wirtualne Muzem Ewangelicyzmu

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.