Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 marca 2018, Józef, Bogdan, Marek

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Powrót do korzeni. Co łączy dziś Europę? Obywatele Europy dla Europy

Pod taką nazwą dziesięć europejskich miast realizuje dwuletni projekt w ramach unijnego programu „Europa dla obywateli”. Jednym z jego punktów jest organizowana 22 marca w Urzędzie Miejskim w Bytomiu konferencja poświęcona 100. rocznicy zakończenia I wojny światowej.

Co kryje wnętrze kościoła Św. Małgorzaty?

Na to pytanie odpowiedzą bytomscy archeologowie, którzy w kwietniu rozpoczną prace badawcze pod posadzką wewnątrz kościoła Św. Małgorzaty. To właśnie tam w 2009 roku dzięki badaniom georadarowym odkryto aż trzy zmiany w podłożu. Czy kryją one archeologiczną sensację?

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Z aparatem w ręku. Śląsk oczyma Paula Rothera

Z aparatem w ręku. Śląsk oczyma Paula Rothera Data publikacji: 8 lipca 2016Unikatowe zdjęcia Górnego i Dolnego Śląska autorstwa Paula Rothera będzie można zobaczyć w Muzeum Górnośląskim w niedzielę, 10 lipca. Ten związany ze Śląskiem artysta pozostawił po sobie 400 zdjęć, które znajdują się prywatnych zbiorach rodzin Rother, Nowrot i Żyła.

Urodzony w Orzegowie, jednej z dzielnic Rudy Śląskiej, Paul Rother przez całe życie był związany ze swoją małą ojczyzną. Fotografując Górny i Dolny Śląsk, zatrzymywał w kadrze krajobrazy, architekturę i bliskie sobie osoby. Jego zmysł rejestrowania światła sprawił, że po 30 latach od śmierci autora patrzymy na te fotografie z nieukrywaną fascynacją. Okazuje się, że nierzadko przedstawiają miejsca, których już nie ma.

Paul Rother (1898–1986) z zawodu był kowalem – fachu uczył się, praktykując w Hucie Cynku „Godulla”. W 1918 roku uległ ciężkiemu wypadkowi, co spowodowało, że nie został powołany do służby wojskowej. Po plebiscycie i podziale Górnego Śląska przeniósł się z Orzegowa do Szombierek (wówczas: Schomberg). Początkowo pracował w kopalni „Gothard”, następnie przez wiele lat w kuźni kopalni „Hohenzollern” (później: „Szombierki”). W 1945 roku wywieziony został z tysiącami Górnoślązaków do Donbasu. Pracował w kopalni w Irmino. Wrócił w 1948 roku.

Autor unikatowych zdjęć spoczywa na cmentarzu w Szombierkach. Zachowany zbiór jego fotografii liczy około 400 zdjęć znajdujących się w prywatnych zbiorach rodzin Rother, Nowrot i Żyła.

Życie i twórczość Rothera przybliży podczas oprowadzania po wystawie „Z aparatem w ręku. Śląska oczyma Paula Rothera” jej kurator – dr Joanna Lusek. Zapraszamy w niedzielę, 10 lipca o 12.00 do gmachu Muzeum Górnośląskiego przy ul. Korfantego 34. Aby wziąć udział w spotkaniu, wystarczy nabyć bilet wstępu na wystawy czasowe (normalny – 6 zł, ulgowy – 5 zł).

Z kolei 24 lipca /godz/ 12.00/  zapraszamy na wystawę Świat oczami Paula Rothera, podczas której zaprezentowane zostaną czarno-biało fotografie prezentujące zacisze rodzinnego domu na Śląsku lat 20. i 30., ukazujące codzienną pracę i chwile odpoczynku – wycieczki, a z nimi architekturę, krajobrazy, postaci. Spotkanie to będzie okazją do swoistej podróży przez Górny i Dolny Śląsk – od Orzegowa przez Szombierki, Bobrek i Bytom po Toszek, Żerniki, Pokój czy Górę św. Anny, a także do zobaczenia, jak wówczas wyglądało życie – praca, obowiązki, zwyczaje, czas wolny.

Aby wziąć udział w wydarzeniu, wystarczy nabyć bilet wstępu na wystawy czasowe (normalny – 6 zł, ulgowy – 5 zł).

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Muzeum Górnośląskie/Witalis Szołtys

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.