Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
20 lipca 2018, Czeslaw, Hieronim, Fryderyk

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Z aparatem w ręku. Śląsk oczyma Paula Rothera

Z aparatem w ręku. Śląsk oczyma Paula Rothera Data publikacji: 8 lipca 2016Unikatowe zdjęcia Górnego i Dolnego Śląska autorstwa Paula Rothera będzie można zobaczyć w Muzeum Górnośląskim w niedzielę, 10 lipca. Ten związany ze Śląskiem artysta pozostawił po sobie 400 zdjęć, które znajdują się prywatnych zbiorach rodzin Rother, Nowrot i Żyła.

Urodzony w Orzegowie, jednej z dzielnic Rudy Śląskiej, Paul Rother przez całe życie był związany ze swoją małą ojczyzną. Fotografując Górny i Dolny Śląsk, zatrzymywał w kadrze krajobrazy, architekturę i bliskie sobie osoby. Jego zmysł rejestrowania światła sprawił, że po 30 latach od śmierci autora patrzymy na te fotografie z nieukrywaną fascynacją. Okazuje się, że nierzadko przedstawiają miejsca, których już nie ma.

Paul Rother (1898–1986) z zawodu był kowalem – fachu uczył się, praktykując w Hucie Cynku „Godulla”. W 1918 roku uległ ciężkiemu wypadkowi, co spowodowało, że nie został powołany do służby wojskowej. Po plebiscycie i podziale Górnego Śląska przeniósł się z Orzegowa do Szombierek (wówczas: Schomberg). Początkowo pracował w kopalni „Gothard”, następnie przez wiele lat w kuźni kopalni „Hohenzollern” (później: „Szombierki”). W 1945 roku wywieziony został z tysiącami Górnoślązaków do Donbasu. Pracował w kopalni w Irmino. Wrócił w 1948 roku.

Autor unikatowych zdjęć spoczywa na cmentarzu w Szombierkach. Zachowany zbiór jego fotografii liczy około 400 zdjęć znajdujących się w prywatnych zbiorach rodzin Rother, Nowrot i Żyła.

Życie i twórczość Rothera przybliży podczas oprowadzania po wystawie „Z aparatem w ręku. Śląska oczyma Paula Rothera” jej kurator – dr Joanna Lusek. Zapraszamy w niedzielę, 10 lipca o 12.00 do gmachu Muzeum Górnośląskiego przy ul. Korfantego 34. Aby wziąć udział w spotkaniu, wystarczy nabyć bilet wstępu na wystawy czasowe (normalny – 6 zł, ulgowy – 5 zł).

Z kolei 24 lipca /godz/ 12.00/  zapraszamy na wystawę Świat oczami Paula Rothera, podczas której zaprezentowane zostaną czarno-biało fotografie prezentujące zacisze rodzinnego domu na Śląsku lat 20. i 30., ukazujące codzienną pracę i chwile odpoczynku – wycieczki, a z nimi architekturę, krajobrazy, postaci. Spotkanie to będzie okazją do swoistej podróży przez Górny i Dolny Śląsk – od Orzegowa przez Szombierki, Bobrek i Bytom po Toszek, Żerniki, Pokój czy Górę św. Anny, a także do zobaczenia, jak wówczas wyglądało życie – praca, obowiązki, zwyczaje, czas wolny.

Aby wziąć udział w wydarzeniu, wystarczy nabyć bilet wstępu na wystawy czasowe (normalny – 6 zł, ulgowy – 5 zł).

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Muzeum Górnośląskie/Witalis Szołtys

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.