Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
15 grudnia 2018, Nina, Celina, Walerian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Chcesz wiedzieć co się dzieje w mieście? Zajrzyj do kalendarza imprez miejskich

Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń miejskich, jakie odbywają się w Bytomiu dostępny jest już w zakładce „Kultura” i „Sport” na miejskiej stronie internetowej. W kalendarzu znajdziecie nie tylko gdzie i kiedy odbywa się interesująca Was impreza, ale również jej organizatora.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

X Gala Baletowa w Bytomiu

X Gala Baletowa w Bytomiu Data publikacji: 26 kwietnia 2017Zbliża się Międzynarodowy Dzień Tańca – święto, które w naszym mieście obchodzone jest szczególnie. Od 10 lat nad oprawą imprezy pracuje Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa we współpracy z innymi ośrodkami kultury, których wspólnym mianownikiem jest taniec. X Gala Baletowa odbędzie się w sobotę, 29 kwietnia o 18.00 w Operze Śląskiej.

Podczas tegorocznej, jubileuszowej gali, która tradycyjnie odbędzie się na scenie Opery Śląskiej, nie zabraknie zaproszonych gości z największych zespołów baletowych w Polsce. Wystąpią, m.in. – Dawid Trzensimiech i Yuka Ebihara z Polskiego Baletu Narodowego Teatru Wielkiego w Warszawie, Marta Kurkowska z Opery Nova w Bydgoszczy, Łukasz Ożga z Opery Wrocławskiej oraz soliści Opery Krakowskiej.

Zatańczą także artyści scen zagranicznych, m.in. Ioanna Avraam i Davide Dato ze Staatsoper w Wiedniu, uczniowie europejskich szkół baletowych (John Crancko Schule w Stuttgarcie, Konserwatorium w Pradze) oraz studenci Wydziału Tańca PWST w Bytomiu. Bytomską szkołę reprezentować będą jej najlepsi uczniowie, m.in. laureatki i finalistki XX Ogólnopolskiego Konkursu Tańca w Gdańsku. Reżyserem wieczoru jest Katarzyna Aleksander-Kmieć - znana choreograf i wybitna pedagog tańca współczesnego.

Co roku z okazji Międzynarodowy Dzień Tańca przygotowywane jest orędzie, będące przesłania do całego świata artysty lub innej ważnej postaci związanej z tą dziedziną sztuki. W tym roku jego autorką jest zmarła niedawno choreografka Trisha Brown.

Oto jego fragment: Zostałam tancerką, bo pragnęłam latać. Zawsze poruszało mnie przekraczanie siły ciążenia. Moje tańce nie zawierają ukrytych znaczeń. Są fizyczną formą ćwiczeń duchowych. Taniec przekazuje i rozbudowuje uniwersalny język komunikacji, rodzi radość i piękno, poszerza ludzką wiedzę. W tańcu chodzi o kreatywność… wciąż od nowa… w myśleniu, w działaniu, w tworzeniu, w przedstawianiu. Nasze ciała są narzędziem ekspresji, a nie odtwarzania. Świadomość tego wyzwala naszą zdolność tworzenia, jest najważniejszą lekcją i darem związanym z uprawianiem sztuki. Wbrew opinii niektórych krytyków życie artysty nie kończy się wraz z wiekiem. Taniec składa się z ludzi, ludzi i idei. Widzowie mogą zabrać twórczy impuls do domu i uruchomić go w życiu codziennym.

Przypomnijmy, że Międzynarodowy Dzień Tańca ustanowiony został w 1982 r. przez Międzynarodowy Instytut Teatralny działający pod egidą UNESCO. Datę wybrano nieprzypadkowo; 29 kwietnia 1727 roku uznawany jest za dzień urodzin Jean-Georges’a Noverre’a, francuskiego tancerza i choreografa, wielkiego reformatora tańca, który wyznaczył kierunki dalszego rozwoju tej dziedziny sztuki.

Autor: AK
Zdjęcia: arch. OSB

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.