Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
24 lutego 2018, Maciej, Bogusz, Modest

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Forum bytomski.pl Historia Miasta i Zabytki

Forum poświęcone w całości historii miasta Bytom i jego zabytkom. Zapraszamy do dyskusji!

Wzgórze św. Małgorzaty

Data publikacji: 9 grudnia 20131197134339.jpgTu, w zakolu rzeki Bytomki, znajdował się pierwotny gród kasztelański, według tradycji założony przez Bolesława Chrobrego przy trakcie z Wrocławia do Krakowa. W XII wieku stanął w nim murowany romański kościółek świętej Małgorzaty, ufundowany przez księcia Bolesława Kędzierzawego. Gród stracił znaczenie po ulokowaniu w 1254 roku na drugim brzegi rzeki nowego miasta. Dzisiejszy neogotycki kościółek otoczony cmentarzem pochodzi z roku 1881.

Jest on prawdopodobnie już czwartą z kolei - zawsze pod wezwaniem świętej Małgorzaty - świątynią w tym miejscu (po wspomnianej wyżej świątyni romańskiej stały tu co najmniej dwa kościoły drewniane). Wzgórzem włada od 1940 roku zasłużony dla Bytomia zakon werbistów, którzy mają tu swój dom zakonny.

Autor: Tomasz Sanecki

Zobacz również:

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.