Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 listopada 2018, Aniela, Klaudyna, Roman

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

13. Międzynarodowy Festiwal im. G. G. Gorczyckiego

Dwadzieścia jeden koncertów z udziałem artystów polskiej i światowej sceny muzycznej. Już w czwartek, 8 listopada rusza festiwal, który ukaże publiczności bogactwo rodzimej muzyki na czele z dziełami G.G. Gorczyckiego.

Chcesz wiedzieć co się dzieje w mieście? Zajrzyj do kalendarza imprez miejskich

Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń miejskich, jakie odbywają się w Bytomiu dostępny jest już w zakładce „Kultura” i „Sport” na miejskiej stronie internetowej. W kalendarzu znajdziecie nie tylko gdzie i kiedy odbywa się interesująca Was impreza, ale również jej organizatora.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Wzgórze róż/ Wzgórze rusz, czyli nowy sezon w Teatrze Rozbark

Wzgórze róż/ Wzgórze rusz, czyli nowy sezon w Teatrze Rozbark Data publikacji: 12 września 2018Róża zdobiąca ludowy strój rozbarski będzie symbolem, pod którym upłynie piąty, jubileuszowy sezon artystyczny w Teatrze Rozbark. Nie zabraknie nawiązań do śląskich tradycji tej dzielnicy oraz wielu ciekawych wydarzeń, które z pewnością zainteresują publiczność.
 
Historia naszego teatru nierozerwalnie związana jest z Rozbarkiem, dlatego też świętując 5-lecie istnienia, chcemy uwypuklić żywy fragment przeszłości tego miejsca, odświeżyć wiedzę bytomian o lokalnej historii oraz rozbudować więzi między publicznością a teatrem – mówił Adrian Lipiński, dyrektor Teatru Rozbark.
 
 W marcu 2019 r. bytomski teatr zdmuchnie pięć świeczek z urodzinowego tortu. Choć dla scen kulturalnych to niewiele, powstała na poprzemysłowych terenach po byłej KWK Rozbark placówka wrosła już w krajobraz Bytomia. Teatr przy ul. Kilara stał się nie tylko polem działań artystów i amatorów tańców klasycznych i nowoczesnych, ale też przestrzenią do realizacji innych form aktywności. Bo na zajęcia przychodzą tu wszyscy, którym w duszy gra: rodzice z małymi dziećmi, bytomscy uczniowie i seniorzy.
 
Nie inaczej będzie w tym sezonie, bo rozłożony na cały rok program piątych urodzin teatru obfituje w wiele ciekawych wydarzeń edukacyjnych, społecznych i artystycznych  z pogranicza różnych dziedzin sztuki. Zaplanowano trzy premiery spektakli tańca i ruchu z trzema choreografami i trzema niezależnymi zespołami artystycznymi pod okiem Jakuba Lewandowskiego, Macieja Kuźmińskiego i Roberta Przybyła.
 
Kontynuujemy też nasze działania w Polskiej Sieci Tańca, platformie wymiany przedstawień skupiającej najważniejsze ośrodki taneczne w Polsce. Wkrótce wzbogaci się ona o nowych partnerów, dzięki czemu nasza publiczność będzie miała okazję zobaczyć nowe spektakle – mówiła Anna Wróblowska, pełnomocnik ds. programowych.
 
Pierwszym wydarzeniem artystycznym sezonu będzie sobotni /15 września/ spektakl „Lorem Ipsum” Vagabond Physicall Collective, któremu towarzyszyć będzie wykład poświęcony historii Rozbarku oraz prezentacja stroju rozbarskiego.
 
Nowością w tym sezonie będą wprowadzenia do spektakli, które pozwolą widzom poszerzyć perspektywę odbioru danej sztuki, dowiedzieć się więcej o inspiracjach twórców. Nie zabraknie też spotkań z choreografami i tancerzami.
 
Naszą nową propozycją są też spotkania ze śląskimi artystami. I to właśnie Śląsk będzie punktem wyjścia do rozmowy o tym, jak ukształtowało ich miejsce, w którym żyli, jaki wpływ ma Śląsk na ich twórczość -  mówi Adrian Lipiński.
 
Powody do zadowolenia mogą mieć też rodzice, którzy dotychczas stawali przed dylematem: dziecko czy teatr? Dzięki współpracy bytomskiego teatru ze śląskimi uczelniami pedagogicznymi, rodzice mogą przyjść na przedstawienie z pociechą. W czasie, gdy dorośli będą obcować ze sztuką, dzieci bezpiecznie spędzą czas na zabawie i nauce pod okiem fachowców.
 
Od początku swojej działalności Teatr Rozbark angażuje się w realizację szeregu projektów społecznych. To właśnie tu od 2014 r. działa Integra zrzeszająca pełno i niepełnosprawnych tancerzy oraz prowadzone są inicjatywy skierowane do młodzieży z trudnych środowisk. Efekt ich pracy zobaczymy na scenie w grudniu.

Więcej informacji o najbliższych wydarzeniach można znaleźć na: www.teatrrozbark.pl


Autor: AK
Zdjęcia: Aleksander Joachimiak

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.