Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 stycznia 2019, Piotr, Malgorzata

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Po raz trzeci zrekonstruują walki o Miechowice w 1945 roku

Ponad 130 rekonstruktorów z 25 grup rekonstrukcyjnych z Polski, Czech i Słowacji, wystawy oraz możliwość zwiedzania podziemnego przeciwlotniczego schronu. To tylko niektóre atrakcje podczas widowiska historycznego „Walki o Miechowice”, które odbędzie się 26 stycznia.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Wystawa z okazji 80. rocznicy ogłoszenia Prawd Polaków spod znaku Rodła

Wystawa z okazji 80. rocznicy ogłoszenia Prawd Polaków spod znaku Rodła Data publikacji: 12 kwietnia 2018„Prawdy Polaków. Manifestacja odwagi i wiary“. To tytuł wystawy jaka w piątek, 13 kwietnia o 12.00 zostanie otwarta w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Smolenia w Bytomiu z okazji 80. rocznicy ogłoszenia Prawd Polaków spod znaku Rodła.

Pięć Prawd Polaków to przesłanie, które ma już 80 lat. Zostało ustanowione  na Zjeździe Polaków mieszkających w Niemczech 6 marca 1938 roku. Był to uniwersalny manifest trwania polskości, czerpiącej siłę z wiary oraz służby Ojczyźnie, a także poczuciu obowiązku wobec niej. Osiemdziesiąt lat temu odbył się Berliński Kongres Polaków, jedno z najważniejszych wydarzeń integrujących Polaków w Niemczech. Uroczystość ta była dla naszych rodaków mieszkających za zachodnią granicą manifestacją odwagi i wiary. Warto dodać, że kilka dni po tym wydarzeniu III Rzesza Niemiecka zajęła Austrię, rok później Czechosłowację, aż w końcu postanowiła zająć Polskę, którą 1 września 1939 zaatakowały wojska niemieckie.

Na wystawie „Prawdy Polaków. Manifestacja odwagi i wiary”, przygotowanej wspólnie przez IPN w Katowicach oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Smolenia w Bytomiu, przedstawiono historię Związku Polaków w Niemczech, zilustrowano przygotowania do Kongresu i jego przebieg oraz przyjęte na Kongresie Prawdy Polaków. Wystawa została  zaprojektowana przez Delegaturę IPN w Opolu w języku polskim i niemieckim. Ukazuje wpływ nowo powstałej II Rzeczypospolitej na życie Polaków w Niemczech i ich manifestacje polskości, zarówno na etnicznie polskich obszarach, jakimi były ziemie nad Odrą czy nad Bałtykiem, jak i na terytorium Niemiec środkowych i zachodnich.

Jutrzejszemu otwarciu wystawy będzie towarzyszyć prelekcja Ryszarda Mozgola, naczelnika Oddziałowego Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.

Wystawę będzie można oglądać do 27 kwietnia. Zapraszamy do gmachu I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Smolenia w Bytomiu, przy ul. Strzelców Bytomskich 11.

Warto dodać, że wystawa była prezentowana tylko w Opolu, zaś teraz będzie ją można zobaczyć w Bytomiu.

Na zdjęciu dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach w trakcie uroczystości w I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Smolenia w 2014 roku. W tle Pięć Prawd Polaków – przesłanie Zjazdu Polaków mieszkających w Niemczech ustanowione 6 marca 1938 roku - fot. IPN w Katowicach.

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: IPN w Katowicach

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.