Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
24 lutego 2018, Maciej, Bogusz, Modest

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Forum bytomski.pl Historia Miasta i Zabytki

Forum poświęcone w całości historii miasta Bytom i jego zabytkom. Zapraszamy do dyskusji!

Wystawa w 150. rocznicę urodzin Matki Ewy

Wystawa w 150. rocznicę urodzin Matki Ewy Data publikacji: 10 listopada 2016Zaczynała od wydawania posiłków najbiedniejszym w pałacu swojego ojca w Miechowicach. Z biegiem czasu zainicjowane przez bytomiankę dzieło pomocy potrzebującym rozszerzyło się na cały świat. 16 listopada, o 17.00, Miejska Biblioteka Publiczna zaprezentuje wystawę poświęconą Ewie Thiele-Wickler.
 
Wystawę „Ubogim i cierpiącym ku pomocy. Matka Ewa - wiara i życie”, którą przypomni bytomska biblioteka, prezentowana była już październiku w Ciszy Syjonu z okazji 150. rocznicy urodzin diakonisy. Ekspozycja przybliża niezwykłą postać Ewy von Tiele-Winckler, zwanej Matką Ewą, która na przełomie XIX i XX wieku stworzyła jedno z największych dzieł miłosierdzia w Europie środkowo-wschodniej.

Poza Miechowicami utworzyła ponad 40 „Domów dla Bezdomnych” głównie dla osieroconych dzieci, wychowywanych w niewielkich grupach zwanych „Rodzinkami”. Zajmowała się resocjalizacją młodzieży i pracą z więźniami, a jej misjonarki dotarły do 18 krajów na czterech kontynentach.

Wystawie towarzyszyć będzie wykład Izabelli-Wójcik Kühnel, inicjatorki i autorki przedsięwsięwzięcia, dotyczący nie tylko życia i dziaalności diakonisy, ale też dziejów rodu von Tiele-Wincklerów począwszy od pradziadka Ewy – Franza von Wincklera, który przyczynił się znacząco do rozwoju Katowic, po jej liczne rodzeństwo.

Projekt został dofinansowany przez gminę Bytom. Wystawa realizowana została przez Ligę Kobiet Nieobojętnych we współpracy z Parafią Ewangelicko-Augsburską w Bytomiu- Miechowicach, Muzeum Górnośląskim w Ratingen (Oberschlesisches Landesmuseum), Stiftung Diakonissenhaus Friedenshort w Freudenbergu, Stowarzyszeniem „Nasze Miechowice” oraz Galerią Sztuki Użytkowej Stalowe Anioły.

Spotkanie odbędzie się w sali wykładowej Miejskiej Biblioteki Publicznej przy pl. Sobieskiego 3.

Autor: AK
Zdjęcia: arch. organizatora

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.