Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 lipca 2018, Aneta, Bogdan, Aleksy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Wystawa w 150. rocznicę urodzin Matki Ewy

Wystawa w 150. rocznicę urodzin Matki Ewy Data publikacji: 4 października 2016Jako córka bogatego śląskiego przemysłowca, mogła wieść dostatnie życie w pałacu. Ale Ewa Thiele-Wickler wybrała swoją własną drogę, wpisując się tym samym w historię Bytomia. W niedzielę, 9 października, w 150. rocznicę urodzin diakonisy, otwarta zostanie wystawa „Ubogim i cierpiącym ku pomocy. Matka Ewa - wiara i życie”.

Niemieckojęzyczna wersja tej wystawy ukazująca życie i działalność społeczno-charytatywną Matki Ewy, miała już swoją premierę w Muzeum Ziemi Górnośląskiej w Ratingen. Została zilustrowana materiałem ikonograficznym w znacznej części opublikowanym po raz pierwszy, a pochodzącym ze zbiorów Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Miechowicach, Macierzystego Domu Diakonis we Freudenbergu oraz ze zbiorów prywatnych.

W Niemczech ekspozycja wzbudziła pozytywny odzew, zwłaszcza w środowisku ewangelickim. Warto dodać, że na otwarciu wystawy były obecne także osoby pochodzące z regionu śląskiego, mieszkające w rejonie Nadrenii – Północnej Westfalii – w tym także bytomianie.

Przypomnijmy, że Ewa Thiele Wickler na przełomie XIX i XX wieku dokonywała czynów porównywalnych z tymi, jakie później znamy z działań Matki Teresy z Kalkuty. Opuściła rodzinny zamek i poświęciła się całkowicie służbie dla najuboższych. Założyła w Miechowicach diakonat, który od nazwy pierwszego domu przyjął nazwę „Ostoi Pokoju”. Kształciła siostry, które poza domem macierzystym, pełniły też służbę w szpitalach, domach wychowawczych, domach starców.

Jej działalność przekroczyła szybko granice Miechowic. Na Śląsku i poza jego granicami utworzyła ponad 40 placówek opiekuńczych, noszących nazwę „Domy dla Bezdomnych”. Swoje misjonarki wysłała do 18 krajów świata, w tym do Chin, Egiptu czy na Wyspy Salomona.

Otwarcie wystawy odbędzie się 9 października o 10.15 w Ciszy Syjonu przy ul. Matki Ewy. Poprzedzi je nabożeństwo o 9.30. Uroczystość uświetni muzyka w wykonaniu uczniów bytomskiej szkoły muzycznej.

Projekt „Wystawa w 150. rocznice urodzin. Ubogim i cierpiącym ku pomocy. Matka Ewa – bytomianka - wiara i życie”, został dofinansowany przez gminę Bytom. Wystawa realizowana jest przez Ligę Kobiet Nieobojętnych we współpracy z Parafią Ewangelicko-Augsburską w Bytomiu- Miechowicach, Muzeum Górnośląskim w Ratingen (Oberschlesisches Landesmuseum), Stiftung Diakonissenhaus Friedenshort w Freudenbergu, Stowarzyszeniem „Nasze Miechowice”  oraz Galerią Sztuki Użytkowej Stalowe Anioły.

Autor: AK

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.