Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
23 marca 2018, Pelagia, Feliks, Zbyslaw

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Powrót do korzeni. Co łączy dziś Europę? Obywatele Europy dla Europy

Pod taką nazwą dziesięć europejskich miast realizuje dwuletni projekt w ramach unijnego programu „Europa dla obywateli”. Jednym z jego punktów jest organizowana 22 marca w Urzędzie Miejskim w Bytomiu konferencja poświęcona 100. rocznicy zakończenia I wojny światowej.

Co kryje wnętrze kościoła Św. Małgorzaty?

Na to pytanie odpowiedzą bytomscy archeologowie, którzy w kwietniu rozpoczną prace badawcze pod posadzką wewnątrz kościoła Św. Małgorzaty. To właśnie tam w 2009 roku dzięki badaniom georadarowym odkryto aż trzy zmiany w podłożu. Czy kryją one archeologiczną sensację?

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Wystawa w 150. rocznicę urodzin Matki Ewy

Wystawa w 150. rocznicę urodzin Matki Ewy Data publikacji: 4 października 2016Jako córka bogatego śląskiego przemysłowca, mogła wieść dostatnie życie w pałacu. Ale Ewa Thiele-Wickler wybrała swoją własną drogę, wpisując się tym samym w historię Bytomia. W niedzielę, 9 października, w 150. rocznicę urodzin diakonisy, otwarta zostanie wystawa „Ubogim i cierpiącym ku pomocy. Matka Ewa - wiara i życie”.

Niemieckojęzyczna wersja tej wystawy ukazująca życie i działalność społeczno-charytatywną Matki Ewy, miała już swoją premierę w Muzeum Ziemi Górnośląskiej w Ratingen. Została zilustrowana materiałem ikonograficznym w znacznej części opublikowanym po raz pierwszy, a pochodzącym ze zbiorów Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Miechowicach, Macierzystego Domu Diakonis we Freudenbergu oraz ze zbiorów prywatnych.

W Niemczech ekspozycja wzbudziła pozytywny odzew, zwłaszcza w środowisku ewangelickim. Warto dodać, że na otwarciu wystawy były obecne także osoby pochodzące z regionu śląskiego, mieszkające w rejonie Nadrenii – Północnej Westfalii – w tym także bytomianie.

Przypomnijmy, że Ewa Thiele Wickler na przełomie XIX i XX wieku dokonywała czynów porównywalnych z tymi, jakie później znamy z działań Matki Teresy z Kalkuty. Opuściła rodzinny zamek i poświęciła się całkowicie służbie dla najuboższych. Założyła w Miechowicach diakonat, który od nazwy pierwszego domu przyjął nazwę „Ostoi Pokoju”. Kształciła siostry, które poza domem macierzystym, pełniły też służbę w szpitalach, domach wychowawczych, domach starców.

Jej działalność przekroczyła szybko granice Miechowic. Na Śląsku i poza jego granicami utworzyła ponad 40 placówek opiekuńczych, noszących nazwę „Domy dla Bezdomnych”. Swoje misjonarki wysłała do 18 krajów świata, w tym do Chin, Egiptu czy na Wyspy Salomona.

Otwarcie wystawy odbędzie się 9 października o 10.15 w Ciszy Syjonu przy ul. Matki Ewy. Poprzedzi je nabożeństwo o 9.30. Uroczystość uświetni muzyka w wykonaniu uczniów bytomskiej szkoły muzycznej.

Projekt „Wystawa w 150. rocznice urodzin. Ubogim i cierpiącym ku pomocy. Matka Ewa – bytomianka - wiara i życie”, został dofinansowany przez gminę Bytom. Wystawa realizowana jest przez Ligę Kobiet Nieobojętnych we współpracy z Parafią Ewangelicko-Augsburską w Bytomiu- Miechowicach, Muzeum Górnośląskim w Ratingen (Oberschlesisches Landesmuseum), Stiftung Diakonissenhaus Friedenshort w Freudenbergu, Stowarzyszeniem „Nasze Miechowice”  oraz Galerią Sztuki Użytkowej Stalowe Anioły.

Autor: AK

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.