Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
24 lutego 2018, Maciej, Bogusz, Modest

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Forum bytomski.pl Historia Miasta i Zabytki

Forum poświęcone w całości historii miasta Bytom i jego zabytkom. Zapraszamy do dyskusji!

Wystawa o początkach Bytomia

Wystawa o początkach Bytomia Data publikacji: 17 lipca 2016Mszą świętą rozpoczęła się dziś /17 lipca/ uroczystość odsłonięcia na pl. Rocha Szajcy tablic poświęconych historii wzgórza i kościoła Świętej Małgorzaty, będącego świadkiem najstarszych dziejów naszego miasta.

Tym czym dla Polski jest Ostrów Lednick, tym dla Bytomia jest Wzgórze Św. Małgorzaty. To właśnie tu z mroków historii wyłoniła się historia naszego miasta. Jestem przekonany, że to idealne miejsce na lokalizację wystawy, która przybliży nie tylko historię tego miejsca, ale i zainspiruje bytomian do dalszego zgłębiania historii naszego miast
a – mówił wiceprezydent Andrzej Panek, podczas uroczystości.

Na ośmiu tablicach umieszczona jest nie tylko historia kościoła na Małgorzatce, ale także opis dziejów samego wzgórza. Dziewiąta tablica przedstawia Tympanon Jaksy, upamiętniający ufundowanie przez Bolesława Kędzierzawego kościoła w Bytomiu około 1163 roku.

Tympanom znajdował się pierwotnie nad wejściem do kaplicy świętego Michała w opactwie ołbińskim we Wrocławiu. Po jego zburzeniu w XVI wieku fragmenty zachowanych detali zostały rozproszone po mieście. Podczas rozbiórki w 1962 roku pochodzących z XVIII wieku magazynów udało się odkryć tympanon.

Obecnie stanowi on jedyne zachowane przedstawienie pierwszej świątyni, jaka stanęła w bytomskim grodzie na wzgórzu Świętej Małgorzaty. Jest to także bezcenny zabytek architektury, jeden z czterech zachowanych w Polsce romańskich tympanonów fundacyjnych. Pprzechowywany jest w zbiorach Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Galeria zdjęć:Autor: AK
Zdjęcia: Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.