Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 stycznia 2019, Piotr, Malgorzata

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Po raz trzeci zrekonstruują walki o Miechowice w 1945 roku

Ponad 130 rekonstruktorów z 25 grup rekonstrukcyjnych z Polski, Czech i Słowacji, wystawy oraz możliwość zwiedzania podziemnego przeciwlotniczego schronu. To tylko niektóre atrakcje podczas widowiska historycznego „Walki o Miechowice”, które odbędzie się 26 stycznia.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Wydarzenia, które wstrząsnęły Górnym Śląskiem

Wydarzenia, które wstrząsnęły Górnym Śląskiem Data publikacji: 11 maja 2018Masowe zbrodnie na Śląsku w styczniu 1945 oraz wywózki tysięcy Górnoślązaków do pracy w ZSRR były tematem piątkowej prelekcji bytomskiego historyka Tomasza Saneckiego. Podczas wykładu poruszone zostały także sprawy związane z obozami pracy na Śląsku i powojenną sytuacją mieszkańców naszego regionu.

Wkroczenie wojsk sowieckich na Górny Śląsk niosło za sobą śmierć i zniszczenie, czego dowodem była Tragedia Miechowicka w dniach 25-27 stycznia. Z rąk Sowietów zginęło ponad 380 mieszkańców tej niewielkiej wówczas gminy
– mówił podczas prelekcji Tomasz Sanecki. Zbrodnie w styczniu 1945 roku wstrząsnęły całym Śląskiem, podobnie jak masowe deportacje Górnoślązaków do ZSRR, gdzie w obozach pracy zginęło tysiące mieszkańców naszego regionu – dodał bytomski historyk.

Wydarzenia związane ze zbrodniami w styczniu 1945 roku oraz masowymi wywózkami Górnoślązaków do Związku Radzieckiego określane są dzisiaj mianem Tragedii Górnośląskiej. Podczas wykładu w Miejskiej Bibliotece Publicznej Tomasz Sanecki poruszył nie tylko sprawę morderstw na terenie Miechowic i Bytomia, ale również w wielu innych śląskich miastach i miasteczkach, gdzie Armia Czerwona dokonywała zbrodni, gwałtów i grabieży mienia. Sporą część wykładu bytomski historyk poświęcił również obozom pracy przy kopalniach i hutach na terenie Bytomia, Zabrza, Katowic, Świętochłowicach, Jaworzna oraz Łambinowic na terenie Śląska Opolskiego, gdzie przebywało około 5 tysięcy więźniów. Warto dodać, że w Bytomiu obozy pracy znajdowały się przy kopalniach: Dymitrow, Bobrek, Rozbark i Łagiewniki oraz przy hucie „Zygmunt” w Łagiewnikach.

Tomasz Sanecki omówił także tragiczne wydarzenia związane z wywózkami Górnoślązaków do ZSRR. 28 marca 1945 roku cała zmiana górników z kopalni Bobrek, która wyjechała na powierzchnię została zatrzymana przez żołnierzy NKWD, a następnie wtłoczona do bydlęcych wagonów i wysłana w głąb ZSRR – mówił bytomski historyk. Takie zdarzenia, związane z wywózką całych załóg górników czy zabieraniem cywilów wprost z drogi, były codziennością śląskich miast na początku 1945 roku – dodał Sanecki. Liczby związane z wywózką Górnoślązaków do obozów pracy w ZSRR są przerażające. Do dziś jednak nie znamy pełnych danych. Szacuje się, że ze Śląska mogło zostać deportowanych do pracy od 40 do 45 tysięcy osób, jednak wśród wielu historyków pojawiają się liczby sięgające nawet 90 tysięcy osób. Wiele górników, hutników oraz innych specjalistów pracujących w przemyśle nigdy do domu nie powróciło. Zginęli w kopalniach, obozach pracy, umierali z powodu chorób, braku żywności oraz z wycieńczenia.

Piątkowa prelekcja była również okazją do przypomnienia miejsc pamięci związanych z Tragedią Miechowicką, Tragedią Górnośląską czy martyrologią mieszkańców Śląska. A takich miejsc między innymi w Bytomiu czy Radzionkowie nie brakuje. Pomnik i skwer upamiętniający ofiary Tragedii Górnośląskiej w Miechowicach, pomnik ofiar terroru komunistycznego w Bytomiu stojący przed Urzędem Miejskim, schron podziemny w Bytomiu – Miechowicach z izbą pamięci poświęconą Tragedii Miechowickiej czy Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w Radzionkowie to miejsca, które przypominają o tragicznych wydarzeniach, jakie rozegrały się na ziemi śląskiej.

Galeria zdjęć:Autor: ww
Zdjęcia: Hubert Klimek/UM BYTOM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.