Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
14 grudnia 2018, Alfred, Izydor

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Współpraca z Ukrainą

Współpraca z Ukrainą Data publikacji: 12 grudnia 2013Bytom podpisuje umowę z Polsko-Ukraińską Izbą Gospodarczą. Porozumienie o współpracy prezydent Bytomia Damian Bartyla podpisał wraz z szefem izby Jackiem Piechotą. Od dwóch lat utrzymujemy kontakt z mieszkańcami Ukrainy, zwłaszcza naszego miasta partnerskiego Drohobycza – mówi Prezydent Bytomia Damian Bartyla. Od dawna myśleliśmy także o współpracy na polu gospodarczym.

Zawarta w grudniu 2011 roku umowa z ukraińskim miastem partnerskim zakłada nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów na wielu płaszczyznach – kulturalnej czy edukacyjnej. Dzięki działalności bytomskich organizacji pozarządowych (Towarzystwo Miłośników Lwowa, Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej) związki bytomian z Ukrainą są bardzo silne.

Izabela Domogała, Naczelnik Wydziału Strategii, Rozwoju i Funduszy Europejskich dodaje: Trzeba pamiętać, że Ukraina, tak jak niegdyś Polska jest dla biznesu w wielu dziedzinach słabo zagospodarowanym jeszcze rynkiem, a Polskie produkty i usługi są dla Ukraińców synonimem zachodniego luksusu, na który są bardzo otwarci. Pamiętajmy też, że Ukraina również ma swoich tygrysów gospodarczych. Niewykluczone, że możemy zainteresować ich naszymi terenami pod inwestycje. Proponujemy przedsiębiorcom współpracę za pośrednictwem Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej – tłumaczy Domogała. Jej pracownicy udzielają przedsiębiorcom wsparcia biznesowo-prawnego. Pomagają w uzyskiwaniu wyciągów z rejestrów handlowych, założeniu firmy na Ukrainie czy w windykacji należności. Izba prowadzi również bazę aktualnych ofert pracy oraz potencjalnych kandydatów.

Chcemy wesprzeć Bytom w promocji oferty inwestycyjnej i przedsiębiorców działających na tym terenie - mówił Jacek Piechota, prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Nasza izba jest bardzo aktywna na Ukrainie. Mamy podpisane porozumienia z ukraińskimi regionami, a planujemy w przyszłym roku cały cykl spotkań, w trakcie których promowane byłyby polskie firmy działające na rynku ukraińskim, ale jednocześnie promowana byłaby oferta inwestycyjna.

Jacek Piechota dodał, że choć dzisiaj sytuacja na Ukrainie jest bardzo trudna, to przecież kraj ten idzie do przodu: Mieszkają tam przedsiębiorcy, którzy zgromadzili kapitał, ale nie wiążą swojej przyszłości z tym krajem. Polskie firmy szukają rynków zbytu dla swoich produktów, są bardzo konkurencyjne na rynku ukraińskim, ale muszą znaleźć wiarygodnych partnerów po ukraińskiej stronie. My, jako izba staramy się to przedsiębiorcom gwarantowaćAutor: Iwona Wronka
Zdjęcia: UM w Bytomiu

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.