Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
14 grudnia 2018, Alfred, Izydor

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Chcesz wiedzieć co się dzieje w mieście? Zajrzyj do kalendarza imprez miejskich

Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń miejskich, jakie odbywają się w Bytomiu dostępny jest już w zakładce „Kultura” i „Sport” na miejskiej stronie internetowej. W kalendarzu znajdziecie nie tylko gdzie i kiedy odbywa się interesująca Was impreza, ale również jej organizatora.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Wskaż bytomskie osobistości

Wskaż bytomskie osobistości Data publikacji: 20 lipca 2017Stowarzyszenie Jarmark Kultury wraz ze Śląską Galerią Sztuki zapraszają do typowania bytomskich nietuzinkowych postaci, niesamowitych zdarzeń i miejsc związanych z miastem.

Organizatorom zależy szczególnie na opisach tych osobistości i osobliwości (historycznych lub żyjących), które są niezbyt mocno utrwalone w świadomości społecznej.

Kto posiada fotografię pucybuta Hotelu Kaiserhof, ladacznicy z Bahnhofstrasse, ostatniego właściciela Fabryki Likerów z ulicy Krakowskiej, zapisy o procesach Eliasza i Pistulki w Beuthenowskim areszcie, wspomnienia o przybyłych do Bytomia złodziejach kieszonkowych, pamiątki z powojennej knajpki Kresowian "Ta Joj" z obecnej ulicy Jainty...? A może warto uhonorować undergroundowych artystów (Teatr Wiatyk, Romek Kostrzewski z zespołu Kat, Jerzy Z. i jego osobliwa galeria) czy współczesnych "wariatów bożych" widocznych na placach i ulicach?

Wybrani bohaterowie i wydarzenia zostaną zilustrowani w postaci alegorycznych portretów wykonanych przez artystów plastyków. Obrazy zostaną zreprodukowane i wydane jako zestawy pocztówek z opisami.

Wernisaż wystawy odbędzie się podczas wrześniowych Dni Bytomia oraz Dni Organizacji Pozarządowych.

Wśród nadsyłających propozycje (opisy wraz z kopiami fotografii i dokumentów) rozlosowane zostaną grafiki autorstwa Pavla Hlavatego "Hakuba Beuthen Bier" oraz inne dzieła i atrakcyjne nagrody.

Propozycje można przesyłać na adres mailowy: jarmarkkultury@gmail.com Szczegóły dostępne są pod numerem telefonu 604102141

Autor: Katarzyna Nylec
Zdjęcia: arc Stowarzyszenia Jarmark Kultury

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.