Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
16 grudnia 2017, Albina, Zdzislaw

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Zrewitalizować siebie, otworzyć się na innych

Masz czas i mógłbyś towarzyszyć starszemu sąsiadowi na spacerze? Szukasz kogoś, kto zna się na drobnych remontach? Zanim znajdziesz anonimowego fachowca, poszukaj  go wśród swoich sąsiadów. W ramach pilotażu rewitalizacji ruszyły projekty społeczne: Bank Wolontariatu oraz Bank Wzajemnych Usług Sąsiedzkich.

Biuro Organizacji Pozarządowych

Z dniem 1 sierpnia br. zadania Referatu Obsługi Klastra Rewitalizacji i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich przejęło nowopowstałe Biuro Organizacji Pozarządowych Urzędu Miejskiego w Bytomiu

Platforma konsultacji

Informacja o wszczęciu procedury konsultacyjnej projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dot. działalności statutowej ngo. Konsultacje uznaje się za ważne bez względu na liczbę podmiotów biorących w nich udział. Ich wynik jest zawsze brany pod uwagę, nie jest jednak wiążący dla organów miasta.

Małe Granty

Małe granty – oferty złożone przez ngo na realizację zadania publicznego z pominięciem otwartego konkursu ofert, których wartość nie przekracza 10.000 zł, a okres realizacji wynosi do 90 dni. Każdy, w terminie 7 dni od dnia zamieszczenia oferty może zgłosić uwagi dotyczące oferty. Zapraszamy.

Portal organizacji pozarządowych.

Portal dla organizacji oraz osób zainteresowanych życiem społecznym: wiadomości, ogłoszenia, praca, wolontariat, fundusze.

Wokół wolontariatu

Wokół wolontariatu Data publikacji: 5 grudnia 2017Dobiega końca wizyta naszych partnerów z Recklinghausen, Ormoz i Vsetina, którzy od kilku dni wspólnie z przedstawicielami bytomskiego trzeciego sektora biorą udział w warsztatach realizowanych w ramach projektu Nie jesteś sam: solidarność jako sposób na europejskie wartości – festiwal wolontariatu w Bytomiu.

Przypomnijmy, że to międzynarodowe przedsięwzięcie poświęcone idei wolontariatu, zainaugurowało sobotnie /2 grudnia/ wręczenie statuetek Bytomskiego i Międzynarodowego Anioła Wolontariatu. W niedzielę, 3 grudnia w Biurze Organizacji Pozarządowych rozpoczęły się warsztaty, których tematyka związana była m.in. z organizowaniem rożnych form działalności obywatelskiej czy promocją wolontariatu i organizacji non profit w mediach.

Nie zabrakło też gry miejskiej, w ramach której uczestnicy odkrywali kulturową i etniczną różnorodność Bytomia oraz jej wpływ na rozwój miasta. Podczas zajęć goście zza granicy poznali ważne dla Bytomia miejsca, mieli okazję odwiedzić Muzeum Górnośląskiego oraz Bytomskie Centrum Kultury. Ważnym aspektem okazało się poznanie architektury miasta- uczestnicy bardzo chętnie zadawali pytania dotyczące historii zwiedzanych obiektów. Wielkim zainteresowaniem cieszyło się również odwiedzenie miejsc związanych z samym powstaniem grodu bytomskiego, czy pozostałości murów miejskich przy ulicy Korfantego.

Warsztaty były również świetną okazją do wspólnej wymiany informacji, dotyczących różnorodności kulturowej w miastach partnerskich, czego wyrazem były dyskusje i rozmowy między uczestnikami podczas zajęć. Podczas warsztatów, które zorganizowaliśmy m.in. w Biurze Organizacji Pozarządowych czy Domu Nadziei, uczestnicy dzielili się swoimi doświadczeniami i dobrymi praktykami z pracy wolontaryjnej. Bez względu na szerokość geograficzną pod jaką żyją wolontariusze, łączy ich otwarte serce, potrzeba niesienia pomocy innym – mówi Magdalena Bosek, kierownik Biura Rozwoju i Współpracy Zagranicznej.

Równie obfity w wydarzenia był także poniedziałek /4 grudnia/. W ramach wizyty studyjnej zaprezentowano lokalne inicjatywy wolontarystyczne oraz działania na rzecz zapobiegania wykluczeniu społecznemu. Zajęcia praktyczne przedstawiające efekty działania na rzecz lokalnych społeczności zorganizowano m.in. DPS Kombatant czy w Zakładzie Aktywności i Zawodowej.

Ciekawe okazały się też zajęcia ze streetworkerami z Grupy Pedagogów Ulicy UNO. W auli Państwowych Szkół Budownictwa – Zespołu Szkół zorganizowano debatę, podczas której zostały zaprezentowane działania stowarzyszenia miast partnerskich zajmujących się wolontariatem, a także materiały z warsztatów i wizyt studyjnych.

Projekt Międzynarodowy Festiwal Wolontariatu w Bytomiu jest realizowany w ramach unijnego programu Europa dla Obywateli, Partnerstwo Miast.
wol.jpg

Galeria zdjęć:Autor: AK
Zdjęcia: A. Fatyga, arch. UM Bytom

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.