Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
20 lutego 2018, Leon, Ludmila, Eustachy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Rusza kolejna edycja Nagrody Gospodarczej Prezydenta Bytomia

Prezydent Bytomia i Bytomska Rada Biznesu zapraszają bytomskich przedsiębiorców do udziału w konkursie na Firmę Roku i Mikrofirmę Roku.

10 mln na przebudowy bytomskich dróg

Projekty inwestycyjne z Metropolitalnego Funduszu Solidarności otrzymają dofinansowanie. Wśród miast, które skorzystają ze wsparcia jest także Bytom. Decyzję w sprawie przyznania dotacji podjęto 16 lutego podczas Zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM).

Budynek poczty w rejestrze zabytków

Na hasło: zabytkowa poczta w Bytomiu, na myśl nasuwa się odrestaurowany niedawno, wyjątkowej urody neorenesansowy gmach przy Piekarskiej. Tymczasem miano zabytku zyskał także modernistyczny budynek poczty przy ul. Karola Miarki 2.

Utrudnienia drogowe na ul. Katowickiej

Od 1 lutego w związku z przebudową wodociągu w ul. Katowickiej wprowadzona została tymczasowa zmiana organizacji ruchu.

Szukamy policjanta z powołania

Jeśli spotkałeś policjanta, którego zaangażowanie i profesjonalizm pomogły ci w trudnej sytuacji, zgłoś go do konkursu „Policjant z powołania”. Ruszyła właśnie kolejna edycja konkursu nad którym patronat objęli: Komendant Miejski Policji w Bytomiu inspektor Karol Fajer i prezydent Bytomia Damian Bartyla.

Rekrutacja do przedszkoli na rok szkolny 2018/2019 w Bytomiu

Urząd Miejski w Bytomiu informuje, że rekrutacja do przedszkoli miejskich/oddziałów przedszkolnych w szkołach, organizacyjnie podległych przedszkolom rozpocznie się od 5 marca 2018 roku.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Ruszył przetarg na przebudowę boiska w Bytomiu - Miechowicach

Kolejny obiekt sportowy w Bytomiu doczeka się gruntownej modernizacji. We wtorek /30 stycznia/ ogłoszono przetarg na przebudowę boiska piłkarskiego KS Silesia w Bytomiu – Miechowicach przy ul. Dzierżonia. Wartość inwestycji to ponad 4,2 mln zł.

WokaliściPiotr Smętek
 


Autor tekstów,muzyki,wokalista,gitarzysta,producent video-klipów.Ulubione gatunki muzyczne: piosenka autorska,szanty,blues, rock,folk,  latino. Lubi pisać piosenki o Bytomiu,ale nie tylko;-).

Utwory autorskie do posłuchania dostępne tu: https://www.youtube.com/piotrsmetek

Ewa Uryga uryga.JPG

Urodziła się w Bytomiu i już od najmłodszych lat śpiewała jako solistka szkolnego zespołu muzycznego „13-stka”. Studia ukończyła w Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Koncertowała jako solistka z orkiestrą Jerzego Miliana, z zespołem Young Power, Kukla Band, Big Warsaw Band i zespołem Amenbend Andrzeja Cudzicha a także Spirituals Singers Band i amerykańskim chórem The Jackson Singers.

Czytaj więcej na: www.ewauryga.pl


Magdalena Hajda
hajda.jpg

Zaczynała od piosenki autorskiej w wieku 14 lat. Przez kilka lat śpiewała, komponowała muzykę i pisała teksty w projekcie wokalnym, wykonującym autorskie piosenki a capella. Zespół odniósł wiele znaczących sukcesów na różnych festiwalach Poezji Śpiewanej (m.in. Kwiaty na Kamieniach, Jastrzębskie Śpiewania - dwukrotne Grand Prix festiwalu, Bariery Kariery i inne). Po długich poszukiwaniach swojego muzycznego miejsca, na kilka lat zakotwiczyła w zespole Osada Vida. Kolejnym krokiem był romans z muzyką ilustracyjną, opisywaniem dźwiękami filmowych obrazów (muzyka ilustracyjna do programu telewizyjnego „Wyłuskani" dla TVP3 Katowice, którego była współautorką oraz ilustracja niezależnych produkcji filmowych i telewizyjnych).
 
 


 Maciej Hojnowskihojnowski.jpg

Gitarzysta urodzony w Bytomiu, z wykształcenia elektronik, specjalista Systemów Nuklearnych, z zamiłowania bluesman, założyciel formacji "B, Rh Blues". Mieszkał na stałe w Niemczech jednak często bywał w Polsce. Nagrał jedną płytę "Blues przy goleniu" wydaną małym nakładem. Grał głównie klasyczne utwory bluesowe, czasem sięgając do tradycyjnego rocka. Jego ulubieni artyści: Buddy Guy, Albert Collins, J.Lee Hocker, Steve Ajao, Eric Clapton, Gary Moore, Joe Satriani, Tadeusz Nalepa, Joe Bonamassa, Dereck Trucks.
Maciej Hojnowski zginął tragicznie w listopadzie 2013 roku.
 
 

Adam Mikołajczuk mikołajczuk.jpg

Świeża krew. Wielki zapał do gry na harmonijce ustnej i doskonałe wyczucie bluesa sprawiły, że bytomscy muzycy z chęcią przyjęli go do swojego grona. Adam wciąż się rozwija, hołdując tradycyjnym, bluesowym klimatom. Aby przekonać się o jego talencie, trzeba wpaść do Bramy. Bez Adama nie może odbyć się żadne Blues Jam
Session.

 


 Marek Miś 

Marek Miś, bytomski bard, autor tekstów i muzyki od prawie 30 lat (z krótkimi przerwami) obecny w życiu muzycznym miasta. Laureat przeglądów i festiwali w całej Polsce m.in. "Piostur Gorol Song", OFPA ,"Fama", "Japa", "Kwiaty na kamieniach", "DeKaRock" czy "Ekopiosenka". Założyciel i lider zespołów "Fuzja", "Poczekalnia", "M-4", "Marek Miś Akustic Trio" a obecnie "Przekrój Misia". Wielbiciel Jacka Kaczmarskiego, poezji śpiewanej ale także dobrego rocka i bluesa (obecnie wokalista zespołu rockowego "Starsi"). W 2012 r. wydał swoją autorską płytę pt. "Niebajka". Obecnie przygotowuje się do nagrania i wydania drugiej płyty pt. "Taka gra".
 

 Marek Motyka
motyka.jpg

Wokalista i gitarzysta bluesowy. Bytomianin ur. 28.08.1973r, pseudonim artystyczny ,,Makaron", Miłośnik Kultury Śląskiej, laureat Nagrody Prezydenta Miasta Bytomia w Dziedzinie Kultury ,,Muza 2009," trzykrotny laureat największego festiwalu Bluesowego na świecie inn-door ,,Rawa Blues Festival" w Katowickim Spodku.

Więcej informacji o artyście na stronie: www.myspace.com/marekmakarontrio


 
 


Matthias Schlettemat1.jpg

Utalentowany basista bluesowy. Zaczynał w wieku pięciu lat od lekcji gry na pianinie. Już wtedy nie dawał się podporządkować twardym zasadom muzycznym, chętniej niż z nut, grając ze słuchu. Potem przyszła kolej na gitarę klasyczną. Historia powtórzyła się raz jeszcze. Trudno było przekonać Matthiasa do nut. Porzucił więc lekcje, skupiając się na śpiewaniu w chórze kościelnym, gdzie pozwalano mu pracować wyłącznie ze słuchu. W 2006 roku zaczął grać na gitarze basowej. Od 2010 roku współpracuje z uznanym, bluesowym zespołem „7 w Nocy". Dodatkowo śpiewa basem w chórze katowickiej Katedry Chrustusa Króla. Obraca się wokół bluesa, funk and soul'u, jazzu, muzyki sakralnej i klasycznej. 
 Marta KrólDSC_1518 Marta Król.jpg

Wszędzie gdzie się pojawia i występuje, podkreśla że pochodzi z Bytomia. Tutaj uczęszczała do Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina, która umożliwiła jej rozpoczęcie kariery muzycznej. Marta Król została wczoraj uhonorowana tytułem Bytomianki Jesieni 2012 roku. Oprócz bytomskiej szkoły muzycznej, gdzie kształciła się w klasie altówki, uczęszczała również do Prywatnej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Nice Noise w Katowicach, w klasie wokalu. W 2004 roku nawiązała współpracę z Ewą Urygą, biorąc udział w krajowych festiwalach jazz oraz gospel. Latem 2010 roku występowała u boku Michała Urbaniaka w ramach trasy z cyklu Urbanator. Rok 2011 zaowocował wydaniem debiutanckiego krążka „The first look” nawiązującego do standardów jazzowych oraz rozrywkowych, ujętych w nowe brzmienia i koncepcje aranżacyjne. Za debiutancki album otrzymała nominację do nagrody „Mateusz 2011” Programu Trzeciego Polskiego Radia. W tym roku wokalistka zaśpiewała w czasie koncertu debiutów na Festiwalu w Opolu. Było to kolejne wyróżnienie radiowej Trójki. Jej trofea to między innymi: I nagroda w Ogólnopolskim Festiwalu Młodych Wokalistów Debiuty (Lublin 2005) czy nagroda specjalna w Ogólnopolskim Festiwalu Młodych Wokalistów Debiuty (Lublin 2007).

Czytaj więcej na: www.martakrol.pl
 Kasia Moś
mosiowa.jpg

Pochodzącą z Bytomia wokalistką zachwyciła się w 2012 r. cała Polska, po tym, jak wystąpiła w jednym z popularnych talent show. I choć nie zdobyła głównej nagrody, było wiadomo, że ten głos nie może zniknąć z polskiej sceny muzycznej. Kasia Moś jest absolwentką bytomskiej szkoły muzycznej w klasie wiolonczeli i fortepianu oraz Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie wokalu, Akademii Muzycznej w Katowicach. Zanim zdecydowała się wziąć udział w programie, występowała m.in. z amerykańską grupą „The Pussycat Dolls Burlesque Review”, z Borysem Szycem, Grzechem Piotrowskim nagrała utwór „Hemoonity” z płyty “Emotronica”, z grupą hip-hopową Bezimienni – utwór i teledysk do „Strychu” i „Prostych ludzi”. W 2013 roku została uhonorowana tytułem Bytomianki Wiosny.
Kasia Grzesiek
kasia.jpg

Finalistka czwartej edycji Must Be the Music. Stawiając ją na równi z czołowymi polskimi wokalistkami, jeden z jurorów skomentował: „Malkontenci narzekają, że programy tego typu to promowanie jurorów. Wszystko do momentu, kiedy nie pojawi się Ania Dąbrowska, Monika Brodka czy Kasia Grzesiek.” Bytomianka na co dzień studiuje turystykę, pracuje jako instruktorka fitness i śpiewa. W jej muzycznym CV znalazła się współpraca z kilkoma raperami z Górnego Śląska.

Czytaj więcej na: www.kasiagrzesiek.pl
 
 Wiesław Ciecieręga
ciecier.jpg

Poeta i pieśniarz. Do tej pory ukazały się trzy książki poetyckie jego autorstwa: „Nim rozpocznie się karnawał” (1992), „Garsoniera pod obłokami” (2002), wybór „Miniatury, wiersze, piosenki” oraz powieść zatytułowana „Żelazne dekoracje” (2011). Debiut literacki autora miał miejsce w 1985 roku minionego wieku na łamach popularnego wówczas, ogólnopolskiego literackiego pisma „Radar”. Był kilkakrotnie nagradzany na konkursach literackich oraz festiwalach piosenki artystycznej.  W latach dziewięćdziesiątych stworzył projekt muzyczny zatytułowany „Nad zapadnią”, który został utrwalony i rozpowszechniany w nieoficjalnym obiegu.
 
 

 

 

 

 

 Autor:

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.