Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
11 grudnia 2018, Waldemar, Damazy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Willa burmistrza Brüninga

Willa burmistrza Brüninga Data publikacji: 10 grudnia 2013Wybudowaną w 1901 roku kamienicę przy niegdysiejszej Kürfurstenstrasse 4 (dziś al. Legionów) ofiarowano na własność za zasługi dla Bytomia burmistrzowi Georgowi Brüningowi.

Urodzony w 1851 roku w Westfalii, mając 32 lata, został wybrany dożywotnim burmistrzem Bytomia i sprawował ten urząd przez 36 lat. Za czasów jego kadencji Bytom przeżywał okres najszybszego rozwoju i największej prosperity w swej historii. Podeszły wiek skłonił burmistrza do rezygnacji z pełnionej funkcji w 1919 roku. Po przejściu na emeryturę aż do śmierci w 1932 roku wciąż mieszkał w tej samej, ozdobionej herbem Bytomia willi.

Ulokowano ją w pobliżu konwiktu, czyli internatu dla chłopców oraz gmachu redakcji polskiego „Katolika". 25-arową parcelę odstąpiła parafia św. Trójcy. Dom ten, podobnie jak wiele innych secesyjnych budynków w Bytomiu, zaprojektował Karl Brugger. On także jest architektem kilku budynków w bezpośrednim sąsiedztwie willi, takich jak: Szkoła Podstawowa nr 5 przy al. Legionów 6 czy Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4.

Jego charakterystycznym znakiem jest jasna, glazurowana cegła. Po wojnie wdowa po Bruningu nie wyjechała z Bytomia, wyrzucono ją jednak z willi, szykanowano. Willę burmistrza przejął Skarb Państwa. Korzystał z niej najpierw resort górnictwa, a następnie Ministerstwo Obrony Narodowej. Działała tu również Wojskowa Komenda Uzupełnień. Obiekt ten cechuje się wybitnymi walorami architektonicznymi i pretenduje do znalezienia się w rejestrze zabytków.

Tekst zaczerpnięty z „Bytomskiego Słownika Biograficznego" pod red. Jana Drabiny, Bytom 2004
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.