Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 lipca 2018, Alfred, Wincenty, Wlodzislaw

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Wakacyjne warsztaty dla dzieci

Wakacyjne warsztaty już od poniedziałku, 25 czerwca! Zapraszamy młodych filmowców, sportowców, muzyków, kuglarzy, malarzy, ekologów i konstruktorów latawców do Becekobusa, który znów wyruszy na ulice Bytomia. Sprawdzajcie rozkład jazdy i zapisujcie się na zajęcia. Dobra zabawa gwarantowana!

Miłośnicy militariów zjechali do Bytomia

Ziemia drżąca pod kołami wojskowych pojazdów. Ryk silników i huk wystrzałów. Już po raz czternasty miłośnicy militariów z całego kraju przyjechali do naszego miasta, by zaprezentować bytomskiej publiczności swoją kolekcję uzbrojenia.

Walczymy z mafią śmieciową

Nasze postulaty to nie tylko puste słowa na papierze. To konkretne propozycje, których wprowadzenie w krótkim czasie pozwoli rozwiązać problem nielegalnego składowania odpadów – mówił prezydent Damian Bartyla podczas dzisiejszej /12 czerwca/ konferencji prasowej.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Więźniowie chętni do pracy, czekają na przedsiębiorców

Więźniowie chętni do pracy, czekają na przedsiębiorców Data publikacji: 19 października 2016Dofinansowania do stanowiska pracy, mniej formalności przy podpisywaniu umów o pracę i pomieszczenie warsztatowe wyremontowane na koszt państwa – Areszt Śledczy w Bytomiu kusi przedsiębiorców, żeby pomyśleli o zatrudnieniu osadzonych w ramach rządowego Programu Pracy Więźniów.

Program zakłada m.in., że w ciągu 7 lat przy zakładach karnych i aresztach śledczych powstaną hale przemysłowe, w których pracować mają więźniowie. Nasz areszt usytuowany jest w takim miejscu, że nie ma możliwości, żeby powstała przy nim duża hala produkcyjna, ale dysponujemy pomieszczeniem, które na potrzeby jakiegoś przedsiębiorcy możemy wyremontować – mówi ppłk Grzegorz Kosiński, dyrektor Aresztu Śledczego w Bytomiu.

Pomieszczenie pozostające w dyspozycji Aresztu ma powierzchnię 9x8 m, jest wysokie i posiada kubaturę ok.338m3. Może powstać tam na przykład zakład krawiecki, minidrukarnia (druk ulotek, materiałów promocyjnych), albo warsztat montażu podzespołów elektronicznych.

Przedsiębiorcy, którzy skorzystają z oferty aresztu w ramach rządowego Programu Pracy Więźniów, zatrudniając skazanych, ponoszą niewielkie koszty. Zatrudniając osadzonego odpłatnie przedsiębiorca może uzyskać zwrot z Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych, w formie ryczałtu, w wysokości 20% wartości wynagrodzenia, (rząd zakłada, że niebawem ryczałt ten ma wzrosnąć do 40 %). Nie trzeba płacić również składek zdrowotnych. Warto zaznaczyć, że według nowych przepisów, przedsiębiorca nie musi podpisywać z każdym więźniem umowy cywilnoprawnej. Podpisuje jedno porozumienie o współpracy z dyrektorem jednostki penitencjarnej.

Artur Karkoszka, rzecznik prasowy Aresztu Śledczego w Bytomiu przekonuje, że warto zatrudniać więźniów również z tego powodu, że zazwyczaj są do pracy chętni. Szybciej im upływa czas, mogą zarobić, wysłać jakieś pieniądze do domu – mówi rzecznik. W pierwszej kolejności do pracy kierowani są dłużnicy alimentacyjni – dodaje. Podjęcie takiej pracy opłaca im się, między innymi dlatego, że mają wówczas większe szanse na to, ze sąd przychyli się do ich wniosku o zwolnienie warunkowe.

Grzegorz Kosiński, dyrektor Aresztu Śledczego podkreśla również, że bardzo ważną kwestią, jest resocjalizacja osadzonych. Nie bez powodu kieruje się ich do pracy w domach opieki, domach dziecka czy nawet hospicjach. W takich miejscach stykają się z cierpieniem, czują się potrzebni, zmieniają dotychczasowe podejście do życia. Bywają sytuacje, że więźniowie podczas takiej pracy dają się poznać z najlepszej strony, okazują się świetnymi fachowcami i zostają zatrudnieni po odbyciu kary – mówi Grzegorz Kosiński, zaznaczając jednocześnie, że skazani, którzy trafiają do pracy w domach opieki, są bardzo starannie dobrani, m.in. pod kątem profilu psychologicznego.

Każdy, kto chciałby nawiązać współpracę z Aresztem Śledczym w Bytomiu, powinien zgłosić się do Działu Zatrudnienia Osadzonych, tel.: 32 388 62 37, albo skontaktować z Arturem Karkoszką pod nr 533 326 666. Przedsiębiorca powinien też przedstawić numery: NIP i REGON, zaświadczenia o: niezaleganiu ze składkami ZUS i z podatkiem, a także wpis do Krajowego Rejestru Sądowego i Ewidencji Działalności Gospodarczej.


Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: fotopolska.eu

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.