Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 marca 2018, Józef, Bogdan, Marek

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uwaga! Zmiana siedziby Biura Terenowego ZUS w Bytomiu

Ważna zmiana dla klientów bytomskiego Biura Terenowego ZUS. Od 1 kwietnia nowa siedziba biura będzie znajdowała się w budynku przy ul. Karola Miarki 8. Dotychczasowa placówka mieszcząca się w budynku przy ul. Sądowej 8 zakończy działalność 31 marca.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Bytom płaci za pomysły!

10 tysięcy złotych za pomysł! Tyle płaci Bytom osobom kreatywnym, które mają receptę na bolączki miasta w obszarze społecznym. Wystarczy dobra idea i jej uzasadnienie - resztą, czyli realizacją pomysłu zajmie się już ktoś inny.

Rusza kolejna edycja Nagrody Gospodarczej Prezydenta Bytomia

Prezydent Bytomia i Bytomska Rada Biznesu zapraszają bytomskich przedsiębiorców do udziału w konkursie na Firmę Roku i Mikrofirmę Roku.

W Bytomiu przebudują drogi za prawie 14 mln

Jeszcze w tym roku przebudowane zostaną ul. Katowicka, Frenzla, skrzyżowanie ul. Wrocławskiej i Reja oraz Aleja Jana Pawła II. W sumie na realizację tych inwestycji miasto wyda prawie 14 mln zł, z czego aż 10 mln pochodzi z Metropolitalnego Funduszu Solidarności. Pierwsze przetargi ruszą już w marcu.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Więźniowie chętni do pracy, czekają na przedsiębiorców

Więźniowie chętni do pracy, czekają na przedsiębiorców Data publikacji: 19 października 2016Dofinansowania do stanowiska pracy, mniej formalności przy podpisywaniu umów o pracę i pomieszczenie warsztatowe wyremontowane na koszt państwa – Areszt Śledczy w Bytomiu kusi przedsiębiorców, żeby pomyśleli o zatrudnieniu osadzonych w ramach rządowego Programu Pracy Więźniów.

Program zakłada m.in., że w ciągu 7 lat przy zakładach karnych i aresztach śledczych powstaną hale przemysłowe, w których pracować mają więźniowie. Nasz areszt usytuowany jest w takim miejscu, że nie ma możliwości, żeby powstała przy nim duża hala produkcyjna, ale dysponujemy pomieszczeniem, które na potrzeby jakiegoś przedsiębiorcy możemy wyremontować – mówi ppłk Grzegorz Kosiński, dyrektor Aresztu Śledczego w Bytomiu.

Pomieszczenie pozostające w dyspozycji Aresztu ma powierzchnię 9x8 m, jest wysokie i posiada kubaturę ok.338m3. Może powstać tam na przykład zakład krawiecki, minidrukarnia (druk ulotek, materiałów promocyjnych), albo warsztat montażu podzespołów elektronicznych.

Przedsiębiorcy, którzy skorzystają z oferty aresztu w ramach rządowego Programu Pracy Więźniów, zatrudniając skazanych, ponoszą niewielkie koszty. Zatrudniając osadzonego odpłatnie przedsiębiorca może uzyskać zwrot z Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych, w formie ryczałtu, w wysokości 20% wartości wynagrodzenia, (rząd zakłada, że niebawem ryczałt ten ma wzrosnąć do 40 %). Nie trzeba płacić również składek zdrowotnych. Warto zaznaczyć, że według nowych przepisów, przedsiębiorca nie musi podpisywać z każdym więźniem umowy cywilnoprawnej. Podpisuje jedno porozumienie o współpracy z dyrektorem jednostki penitencjarnej.

Artur Karkoszka, rzecznik prasowy Aresztu Śledczego w Bytomiu przekonuje, że warto zatrudniać więźniów również z tego powodu, że zazwyczaj są do pracy chętni. Szybciej im upływa czas, mogą zarobić, wysłać jakieś pieniądze do domu – mówi rzecznik. W pierwszej kolejności do pracy kierowani są dłużnicy alimentacyjni – dodaje. Podjęcie takiej pracy opłaca im się, między innymi dlatego, że mają wówczas większe szanse na to, ze sąd przychyli się do ich wniosku o zwolnienie warunkowe.

Grzegorz Kosiński, dyrektor Aresztu Śledczego podkreśla również, że bardzo ważną kwestią, jest resocjalizacja osadzonych. Nie bez powodu kieruje się ich do pracy w domach opieki, domach dziecka czy nawet hospicjach. W takich miejscach stykają się z cierpieniem, czują się potrzebni, zmieniają dotychczasowe podejście do życia. Bywają sytuacje, że więźniowie podczas takiej pracy dają się poznać z najlepszej strony, okazują się świetnymi fachowcami i zostają zatrudnieni po odbyciu kary – mówi Grzegorz Kosiński, zaznaczając jednocześnie, że skazani, którzy trafiają do pracy w domach opieki, są bardzo starannie dobrani, m.in. pod kątem profilu psychologicznego.

Każdy, kto chciałby nawiązać współpracę z Aresztem Śledczym w Bytomiu, powinien zgłosić się do Działu Zatrudnienia Osadzonych, tel.: 32 388 62 37, albo skontaktować z Arturem Karkoszką pod nr 533 326 666. Przedsiębiorca powinien też przedstawić numery: NIP i REGON, zaświadczenia o: niezaleganiu ze składkami ZUS i z podatkiem, a także wpis do Krajowego Rejestru Sądowego i Ewidencji Działalności Gospodarczej.


Autor: iwo
Zdjęcia: fotopolska.eu

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.