Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 marca 2018, Józef, Bogdan, Marek

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Powrót do korzeni. Co łączy dziś Europę? Obywatele Europy dla Europy

Pod taką nazwą dziesięć europejskich miast realizuje dwuletni projekt w ramach unijnego programu „Europa dla obywateli”. Jednym z jego punktów jest organizowana 22 marca w Urzędzie Miejskim w Bytomiu konferencja poświęcona 100. rocznicy zakończenia I wojny światowej.

Co kryje wnętrze kościoła Św. Małgorzaty?

Na to pytanie odpowiedzą bytomscy archeologowie, którzy w kwietniu rozpoczną prace badawcze pod posadzką wewnątrz kościoła Św. Małgorzaty. To właśnie tam w 2009 roku dzięki badaniom georadarowym odkryto aż trzy zmiany w podłożu. Czy kryją one archeologiczną sensację?

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Wieża wyciągowa szybu byłej KWK "Szombierki"

Data publikacji: 9 grudnia 20131201085650.jpgNależąca do koncernu Schaffgotschów kopalnia "Hohenzollern" w miał głębokość 104 m. Jego pierwsza wieża wyciągowa, wyposażona była w maszynę parową.

Na przełomie XIX i XX kopalnię intensywnie rozbudowywano, a szyby pogłębiano. Po podziale Śląska w 1922 "Hohenzollern" pozostał w Niemczech. Wiosną 1929 roku oddano do użytku nową wieżę wyciągową o konstrukcji basztowej. Stała się wkrótce jednym z charakterystycznych punktów krajobrazu okolic Bytomia. W potężnej głowicy wieży w roku 1933 zainstalowano elektryczną maszynę wyciągową szwajcarskiej firmy Braun-Bovery o mocy 2,4 MW - podówczas najsilniejszą w Europie. Po II wojnie kopalnię przemianowano na "Szombierki", zaś szyb "Kaiser Wilhelm" nazwano "Krystyną". W kształcie wieży niektórzy dopatrują się zarysu górniczego pyrlika. Kopalnia "Szombierki" zakończyła samodzielne istnienie w 1993 roku, po połączeniu z kopalnią "Centrum".

Autor: Tomasz Sanecki

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.