Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
11 grudnia 2018, Waldemar, Damazy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Wiesław Ciecieręga

Wiesław Ciecieręga Data publikacji: 9 grudnia 2013Bytom łączy się właściwie z każdym etapem mojego życia, począwszy od narodzin. Porodówki w szpitalu na Batorego z października 1963 roku co prawda nie pamiętam, ale za to doskonale pamiętam z marca 1990, kiedy to przyszła na świat moja córka. Z młodością niezmiennie kojarzą mi się podróże tramwajem do Centrum.

Najczęściej do kin: Pokoju, Świtu, Rozbarku, Glorii czy w końcu, wtedy ekskluzywnego - Bałtyku. Żadnego filmu nie przepuściłem, chyba że ze względu na młody wiek nie sprzedano mi biletu na seans, bo tak też się zdarzało. Zapadły mi w pamięć popołudniowe lekcje angielskiego w „Sikoraku”, no i pierwszy artystyczny sukces w ówczesnym Miejskim Domu Kultury (dziś Bytomskim Centrum Kultury – zresztą miejscu mojej aktualnej pracy).

Czasami wydaje mi się, że tak trochę podświadomie, przez 24 lata pracy w bytomskich ośrodkach kultury, chciałem wypełnić lukę, która w pewnym sensie kiedyś dotyczyła mnie osobiście, gdyż nie bardzo miałem się gdzie podziać razem z nieodłączną gitarą, by realizować swoją pasję. Dziś nie ma takich problemów, gdyż każdy może wziąć udział w warsztatach, konkursach czy festiwalu „Kwiaty na kamieniach”.

Młodych artystów nie trzeba zachęcać, by pokazali swój talent – trzeba im stworzyć przyjazne środowisko dla działań artystycznych, a wtedy naprawdę są w stanie udowodnić, jak wiele są warci. Tylko czasem trochę boli, że takich miejsc i przedsięwzięć, gdzie uzdolnieni bytomianie mogliby realizować swoje pasje, jest zdecydowanie za mało.

A przecież „serce rośnie”, gdy możemy się chwalić sukcesami naszych wychowanków, udowadniając tezę, że Bytom posiada ogromny potencjał osób o wielkim talencie, a co może ważniejsze - gotowych podjąć najtrudniejsze wyzwania.

Wiesław Ciecieręga – bytomski poeta, twórca Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Poetyckiej Kwiaty na kamieniach.Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.