Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
23 marca 2018, Pelagia, Feliks, Zbyslaw

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Utrudnienia drogowe na ul. Wrocławskiej

Kierowcy korzystający na co dzień z ul. Wrocławskiej będą musieli przygotować się na utrudnienia drogowe. Od 21 marca /od godzin porannych/ na ul. Wrocławskiej /odcinek od ul. Reja do ul. Konstytucji/ będzie prowadzony, w związku z występującymi szkodami górniczymi, remont wiaduktu drogowego.

Uwaga mieszkańcy! 30 marca Urząd Miejski i USC będą nieczynne

W dniu 30 marca /Wielki Piątek/ Urząd Stanu Cywilnego i Urząd Miejski w Bytomiu będą nieczynne za wyjątkiem Powiatowej Komisji Lekarskiej realizującej kwalifikację wojskową, która mieści się w budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Smolenia 35. Ponadto 31 marca /Wielka Sobota/ USC będzie pełnił dyżur w sprawie zgonów.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Uwaga! Zmiana siedziby Biura Terenowego ZUS w Bytomiu

Ważna zmiana dla klientów bytomskiego Biura Terenowego ZUS. Od 1 kwietnia nowa siedziba biura będzie znajdowała się w budynku przy ul. Karola Miarki 8. Dotychczasowa placówka mieszcząca się w budynku przy ul. Sądowej 8 zakończy działalność 31 marca.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Wielkanocne święcenie pokarmów na ludowo

Wielkanocne święcenie pokarmów na ludowo Data publikacji: 23 marca 2016Gospodynie wertują już przepisy na wielkanocne baby i mazurki, a w Rozbarku...szykują stroje ludowe na święcenie pokarmów. Warto wybrać się w Wielką Sobotę o 14.00 do kościoła św. Jacka, by przekonać się, jak to dawniej na Śląsku bywało.

Święcenie pokarmów w strojach ludowych odbędzie się już po raz piąty. Z roku na rok przybywa ludzi, którzy podtrzymują ten obyczaj. W ubiegłym roku było ich ok. 150. Przyjechali nie tylko z Bytomia, ale też Radzionkowa i Piekar Śląskich. Pomysłodawcą tej nowej, bytomskiej  tradycji jest Piotr Mankiewicz, rozbarczanin (dyrektor Muzeum Chleba w Radzionkowie).

Myli się ten, kto sądzi, że na założenie stroju ludowego decydują się ludzie w sile wieku. Chętnie zakładają go osoby młode, a nawet dzieci. Nic dziwnego. Rozbarczanie dbają o to, by kultywować tradycje już od najmłodszych lat. W Szkole Podstawowej nr 6 w Rozbarku organizowane są na przykład konkursy gwary śląskiej i wiele uroczystości z akcentem regionalnym.

Warto podkreślić, że ludowe święcenie pokarmów w kościele św. Jacka księża prowadzą w gwarze śląskiej, zaznaczając, że Ślązacy nie powinni wstydzić się swojej mowy. Początek o 14.00.


Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: UM w Bytomiu. fot. H. Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.