Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
15 grudnia 2018, Nina, Celina, Walerian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Wieczny tułacz Żyd

Wieczny tułacz Żyd Data publikacji: 10 grudnia 2013Jeszcze niedawno wśród ludności zamieszkującej dalsze i bliższe okolice Bytomia przekazywane było podanie o wiecznie wędrującym Żydzie, nie mogącym od wieków zaznać spoczynku za swój grzech, jaki kiedyś popełnił.

Podanie głosi, że śmiertelnie umęczony Chrystus, niosący krzyż na Golgotę, chciał choćby na chwilkę odpocząć, aby głębiej zaczerpnąć powietrza. Gdy Jezus oparł to nałożone na swoje plecy jarzmo na załomie muru pobliskiego domostwa, wtedy to właściciel domu nie zezwolił mu na to. Niegodziwość ta spowodowała, że za karę musi on krążyć po całym świecie aż do skończenia świata.
Od czasu do czasu widywano go także w podbytomskich osadach, jako samotnego steranego życiem wędrowca. Ci, którzy go spotkali na swej drodze i dokładnie się jemu przyjrzeli powiadali, że oblicze jego jest jak pomarszczona pieczona gruszka. Jego broda oraz włosy są białe jak śnieg, a sięgają prawie ziemi. Wieczna wędrówka spowodowała to, że jego nogi zdeptały się aż po same łydki. Od tej sięgającej prawie dwóch tysiącleci wędrówki, ludność nazwała wędrowca Wiecznym Żydem.

[Perlick A.: Sagen der Stadt Beuthen, Beuthen 1926, s. 10; Wrodarczyk R.: Legendy starego Bytomia i okolic, Bytom 1994, s. 37]
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.