Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
20 czerwca 2018, Bogna, Florentyna, Rafal

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Platforma konsultacji

Informacja o wszczęciu procedury konsultacyjnej projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dot. działalności statutowej ngo. Konsultacje uznaje się za ważne bez względu na liczbę podmiotów biorących w nich udział. Ich wynik jest zawsze brany pod uwagę, nie jest jednak wiążący dla organów miasta.

Małe Granty

Małe granty – oferty złożone przez ngo na realizację zadania publicznego z pominięciem otwartego konkursu ofert, których wartość nie przekracza 10.000 zł, a okres realizacji wynosi do 90 dni. Każdy, w terminie 7 dni od dnia zamieszczenia oferty może zgłosić uwagi dotyczące oferty. Zapraszamy.

Portal organizacji pozarządowych.

Portal dla organizacji oraz osób zainteresowanych życiem społecznym: wiadomości, ogłoszenia, praca, wolontariat, fundusze.

Więcej współpracy - lepsze efekty

Więcej współpracy - lepsze efekty Data publikacji: 10 września 2016Czy trzeci sektor jest w stanie przyczynić się do budowy społeczeństwa obywatelskiego? Na to pytanie starali się odpowiedzieć (9 września) uczestnicy debaty "Rola organizacji pozarządowych, jako realizacja europejskiej solidarności".

W debacie wzięli udział przedstawiciele fundacji i stowarzyszeń reprezentujący bardzo różną działalność, m.in.: Wspólnota Polska, IOGT, Fundacja Dom Nadziei, Liga Kobiet Nieobojętnych, Krajowe Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów, Związek Harcerstwa Polskiego.

Nasza rola w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego to przygotowanie młodego człowieka do życia - mówiła Bożena Mientus ze Związku Harcerstwa Polskiego. Kształtujemy jego obywatelską postawę i uczymy szacunku do polskości.

Wiktoria Laskowska, reprezentująca Związek Polaków na Ukrainie podkreślała, że ogromne znaczenie mają organizacje, które działają na polu międzynarodowym. Powstaliśmy w czasach, kiedy mówienie o polskości na Ukrainie wiązało się z represjami, niemniej robiliśmy wszystko, żeby krzewić polską kulturę - mówiła. Organizujemy międzynarodowe konferencje, dni kultury polskiej na Ukrainie, staramy się, by Polacy mieszkający na Ukrainie odwiedzali Polskę.

O podtrzymywanie polskiej tożsamości narodowej na całym świecie walczy od lat Stowarzyszenie Wspólnota Polska. W wielu krajach powstają Domy Polskie, gdzie skupia się polonia, organizujemy weekendowe szkoły języka polskiego - wyliczała Alicja Brzan-Kloś ze Wspólnoty Polskiej. W krzewieniu polskości na Ukrainie wspiera nas także Senat RP.

Reprezentujący Fundację Dom Nadziei ks. Bogdan Peć zaznaczył, że jego stowarzyszenie robi wszystko, by przywrócić krajowi młodych ludzi. Moi podopieczni walczą z nałogami - mówił. Po terapii wracają do społeczeństwa, realizują swoje pasje.

O to, żeby młodzi Polacy nie byli zniewoleni przez nałogi, walczy także organizacja IOGT. Jej przewodniczący, Mirosław Matuschke podkreślał, że ich rolą jest uświadamianie ludziom, jak są manipulowani m.in. przez media. Chcemy zapobiegać, a nie leczyć - mówił Marutschke.

Uczestnicy debaty doszli do wniosku, że działają na bardzo wielu, ale podobnych płaszczyznach. Żeby się nie rozdrabniać, muszą zacząć ze sobą rozmawiać i przedstawiać swoje programy, plany działania, bo razem można osiągnąć więcej. Są, co prawda, obawy, że pomysły mogą być zawłaszczane przez mniej pomysłowych członków innych organizacji, ale nie należy się tego obawiać. Nasza akcja "Podaruj znicz na Kresy", którą organizujemy od 10 lat jest efektem współpracy wielu organizacji pozarządowych w całym kraju - mówi Alicja Brzan-Kloś. Gdybyśmy nie mówili o naszym pomyśle, nie osiągnęlibyśmy takiego efektu - podsumowuje.

Debata zorganizowana została w ramach I Międzynarodowych Dni Organizacji Pozarządowych w siedzibie Referatu Obsługi Klastra Rewitalizacji i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi. Warto dodać, że imprezę dofinansowała Komisja Europejska w ramach unijnego programu Europa dla Obywateli w zakresie Partnerstwa Miast.Projekt współfinansowany ze wsparciem Komisji Europejskiej w ramach programu Europa dla Obywateli

pasek loga.jpg

Galeria zdjęć:Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: Katarzyna Lis

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.