Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 listopada 2018, Elzbieta, Seweryn, Pawel

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Rozbark - budowa promenady wchodzi w decydujący etap

Widać już pierwsze efekty prac, jakie realizowane są na Rozbarku. To właśnie tam w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji MZZiGK w Bytomiu realizuje inwestycję wartą około 12 mln zł. Jednym z jej elementów jest budowa promenady po dawnej kolei wąskotorowej, która ma połączyć ul. Pszczyńską z ul. Alojzjanów.

Żurawie na Łużyckiej. Trwa budowa nowej strażnicy

Symboliczne wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowej strażnicy oraz ceremonia podpisania aktu erekcyjnego przypieczętowały dziś /13 listopada/ realizację ogromnej i wyczekiwanej nie tylko przez bytomskich strażaków inwestycji przy ul. Łużyckiej.

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Więcej niż geodezja

Więcej niż geodezja Data publikacji: 30 maja 2014Nowoczesny, idący z duchem czasu system zarządzania informacją przestrzenną bez wątpienia jest tym, czym Bytom wyróżnia się na tle innych miast. Tworzeniu i wdrażaniu nowych technologii w zakresie GIS poświęcona została konferencja „Systemy Informacji Przestrzennej w administracji samorządowej.”
 
Wśród goszczących w Bytomiu prelegentów pojawili się m. in. przedstawiciele Śląskiego Centrum Społeczeństwa Informacyjnego, Otwartego Regionalnego Systemu Informacji Przestrzennej, firmy ERSI Polska, z którą Bytom współpracuje już od ponad 20 lat oraz reprezentanci śląskich gmin, zajmujący się szeroko pojętą gospodarką przestrzenną.
 
Tematyka konferencji dotyczyła tworzenia, zarządzania i udostępniania informacji geograficznej. W prezentowanych referatach mówiono m.in. o funkcjonowaniu państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, o potrzebach tworzenia globalnej struktury danych przestrzennych oraz ich roli. W drugiej części spotkania zostały przedstawione przykładowe zastosowania i wdrożenia GIS w jednostkach publicznych na poziomie gmin oraz powiatów.

Skutecznemu zarządzaniu przestrzenią miasta i polityce GIS poświęcona była prezentacja gospodarzy. Bytomski przykład wykorzystania infrastruktury informacji przestrzennej, pokazuje, że oprócz funkcji ściśle związanych z geodezją, coraz istotniejsza staje się część poświęcona zagadnieniom społecznym: demografii, bezrobociu, ochronie środowiska czy bezpieczeństwu.

Tworząc bytomski system informacji przestrzennej już dawno wyszliśmy poza samą geodezję. Chcąc stworzyć kompleksową bazę danych informacji o mieście, wiedzieliśmy, że nie da się osiągnąć tego celu bez współpracy, zarówno z naszymi wewnętrznymi jednostkami, jak i podmiotami zewnętrznymi – mówi Wojciech Jeszka, naczelnik Wydziału Geodezji UM.

Warto wspomnieć, że trwają prace nad udoskonaleniem Internetowego Serwisu Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej. W czerwcu światło dzienne zobaczy jej unowocześniona odsłona. Obecnie pracujemy nad dostosowaniem serwisu do obecnych wymogów. Użytkownicy stawiają poprzeczkę coraz wyżej i chcąc dotrzymać im kroku postawiliśmy na funkcjonalność serwisu. Nie zabraknie więc np. googlowskich funkcji kompatybilnych z tabletami czy smartfonami – mówi Jeszka.

Organizatorem konferencji były ESRI Polska i Śląskie Centrum Społeczeństwa Informacyjnego.

Galeria zdjęć:Autor: AK
Zdjęcia: archiwum UM w Bytomiu

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.