Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
23 października 2017, Marleny, Edwarda, Seweryna

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Rozpoczął się kolejny etap przebudowy ul. Strzelców Bytomskich

720 tysięcy złotych będzie kosztował kolejny etap przebudowy ul. Strzelców Bytomskich na odcinku od wiaduktu kolejowego /przy dawnej KWK „Powstańców Śląskich”/ do ul. Objazdowej. Prace rozpoczęte 23 października będą prowadzone dwuetapowo i potrwają do końca listopada.

Trwają inwestycje drogowe w ramach Budżetu Obywatelskiego

Ponad 1 mln zł kosztują inwestycje drogowe, które w ramach Budżetu Obywatelskiego 2016 realizuje MZDiM. Trzy z nich już zostały zrealizowane, zaś pozostałe mają zostać oddane do użytku w październiku i listopadzie. Najważniejsze to: przebudowa ul. Fałata, budowa parkingu przy ul. Modrzewiowej oraz przy ul. Reptowskiej 53-57.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Rodzina na zakręcie. Kampania przeciw przemocy

Bytom rozpoczął drugą odsłonę projektu „Drogowskaz dla rodzin” dotyczącego przeciwdziałaniu przemocy wobec dzieci. Tym razem duży nacisk położony jest na budowanie relacji pomiędzy opiekunami w rodzinach.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Więcej miejsc w programie prac społecznie - użytecznych

Data publikacji: 14 czerwca 2016Więcej chętnych niż miejsc pracy – z taką sytuacją mierzył się Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie realizujący w Bytomiu Program Prac Społecznie Użytecznych. By rozwiązać ten problem, bytomscy rajcowie podjęli uchwałę umożliwiającą zwiększenie liczby uczestników programu.

Przypomnijmy, że realizowany od 2008 r. program to szansa dla bezrobotnych klientów MOPR, bez prawa do zasiłku, którzy chcą znaleźć zatrudnienie po często długim okresie pozostawania bez pracy.

Aktualnie w programie uczestnicy 170 osób, ale już w lipcu będzie ich 187. Dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej od lipca do grudnia będziemy realizować nowe zadanie pod nazwą: Nowe horyzonty aktywnej integracji w środowisku lokalnym- animacja, edukacja, aktywizacja na rzecz zmniejszenia wykluczenia społecznego” – edycja 2016 r. – mówi Barbara Ender, kierownik Klubu Integracji Społecznej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Warto zaznaczyć, że bytomska oferta, była jedną z 11 wyłonionych spośród 67 zadań publicznych, które wpłynęły do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Celem, który przyświeca naszemu przedsięwzięciu, jest szeroko pojęta reintegracja społeczna i zawodowa uczestników. Innymi słowy będziemy dążyć do tego, by podnieść ich kompetencje angażując w szkolenia zawodowe i prace społecznie – użyteczne – mówi Barbara Ender.

Zanim jednak ruszą Nowe horyzonty warto przypomnieć, że aktualnie w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie realizowane są trzy edycje zajęć w ramach Programu Aktywizacja i Integracja (PAI), w których uczestniczy 30 osób. To osoby posiadające III profil pomocy określony przez urząd pracy, a więc takie, które są na tyle oddalone od rynku pracy, że wymagają szczególnego wsparcia ze strony urzędu i innych instytucji rynku pracy.

Uczestnicząc w PAI, bezrobotni biorą udział w warsztatach integracyjnych, a także realizują prace społecznie użyteczne. To dla nich często pierwszy krok w kierunku poszukiwania pracy. Zadania, z którymi muszą się zmierzyć często nie wymagają dużych kwalifikacji, zatrudniani są na przykład na stanowisku pomocy kuchennej, biurowej, konserwatora czy portiera. Jednak warto podkreślić, że wielu z nich daje z siebie wszystko i po skończonym programie zostają u danego pracodawcy zatrudnieni – mówi Ender.

W ubiegłym roku w Pracach Społecznie Użytecznych wzięło udział 185 osób, a 14 z nich znalazło pracę (w tym 5 osób w miejscu wykonywania programu). Wśród tegorocznych uczestników 9 osób zostało już zatrudnionych na otwartym rynku pracy. Liczba ta z pewnością wzrośnie, ale szczegółowe informacje będą znane dopiero w pod koniec b.r. roku – mówi Barbara Ender.

Autor: AK
Zdjęcia: arch. MOPR

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.