Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 stycznia 2019, Marian, Jan, Antoni

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Przewodniki turystyczne online

Wszystkim, którzy wybierają się na wycieczkę po Bytomiu, polecamy popularne przewodniki turystyczne. Znajdziesz w nich nie tylko informacje o atrakcjach, ale także gotowe propozycje spacerów, ścieżki dydaktyczne, ścieżki spacerowe, trasy turystyczne piesze i rowerowe. 

Widoki, które zapierają dech w piersiach

Widoki, które zapierają dech w piersiach Data publikacji: 12 sierpnia 2017Tak można powiedzieć o krajobrazach „Żabich Dołów”, które były celem wycieczki organizowanej przez Biuro Promocji Bytomia i bytomski Oddział PTTK. Podobnie, jak w ubiegłym tygodniu, uczestnicy wyprawy zobaczyli ciekawe miejsca w naszym mieście, jak również zwiedzili schron na pograniczu Bytomia i Chorzowa.

Deszczowa pogoda nie odstraszyła dzisiaj, 12 sierpnia miłośników pieszych wycieczek. Oprócz bytomian w sobotniej wyprawie wzięli udział również mieszkańcy Katowic, Gliwic i Zabrza, co świadczy, że walory przyrodnicze naszego miasta są atrakcyjne turystycznie i warto je zobaczyć z bliska. Podczas sobotniego spaceru poznaliśmy nie tylko historię Zespołu przyrodniczo  krajobrazowego „Żabie Doły”, ale przede wszystkim mogliśmy zobaczyć z bliska unikatową ostoję ptactwa wodnego oraz przejść się śladami dawnych linii kolejowych, których w „Żabich Dołach” nie brakuje. Są tutaj również nieczynne wiadukty i pozostałości po liniach wąskotorowych, które dzisiaj służą bytomianom za ścieżki piesze i rowerowe. Nie brakuje tutaj także zapalonych wędkarzy, którzy spędzają wiele wiosennych i letnich popołudni.

W ramach sobotniej wycieczki przewodnik PTTK oraz przedstawiciel Stowarzyszenia „Pro Fortalicium” udostępnili również schron bojowy w Łagiewnikach na pograniczu Bytomia i Chorzowa, jak również pokazali dwa kolejne nieczynne już schrony dawnego Obszaru Warownego Śląsk.

Z historii Zespołu przyrodniczo – krajobrazowego „Żabie Doły”:
Zespoł przyrodniczo – krajobrazowy „Żabie Doły” został utworzony na mocy rozporządzenia Nr 23/97 Wojewody Katowickiego z dnia 6 lutego 1997 roku. Zespół zajmuje obszar około 226,24 ha, który obejmuje nieużytki, grunty rolne, zbiorniki wodne i hałdy usytuowane na pograniczu Bytomia (44,48 ha) i Chorzowa (181,76 ha). Pierwotny krajobraz na obszarze Żabich Dołów został prawie całkowicie zmieniony przez działalność człowieka. Występujące w podłożu skały triasowe wykształciły się w postaci dolomitów i wapieni, które zalegają na głębokość 50-100 metrów.

Obszar zespołu zalicza się do grupy terenów ornitologicznie cennych. Występuje tu około 129 gatunków ptaków, w tym 76 gatunków lęgowych. Nagromadzenie roślinności z wielu lat, doprowadziło do utworzenia się wyjątkowo dogodnych miejsc do gniazdowania ptaków wodno-błotnych; w tym wielu gatunków nielicznych w skali Śląska, takich jak: bąk, bączek, płaskonos, cyraneczka, cyranka, podgorzałka, pustułka, kuropatwa.

W Żabich Dołach zaobserwowano również sporo gatunków ptaków przelotnych; m.in. takich jak: nur czarnoszyi, perkoz rogaty, płatkonóg szydłodzioby, mewa żółtonoga, podróżniczek i wąsatka. W ciągu roku można na tych terenach spotkać również kaczkę krzyżówkę, strzyżyka, sikorę bogatkę, łabędzia niemego, kokoszkę wodną, kukułkę i wiele innych gatunków.

Na terenie Żabich Dołów zarejestrowano aż 251 gatunków roślin naczyniowych, a sprzyjające warunki do rozwoju znalazły tutaj rośliny chronione: rokitnik zwyczajny i centuria pospolita.

Historia schronu bojowego nr 5 „Łagiewniki” Obszaru Warownego Śląsk:

Dwukondygnacyjny obiekt dla broni maszynowej wybudowany został w 1936 roku. W kolejnych latach rozbudowywano go, wzmacniając poszczególne odcinki, jak większość fortyfikacji w tym rejonie. Obiekt miał również stanowić element dowodzenia tego punktu oporu ze względu na jego strategiczne umiejscowienie oraz rozbudowaną konstrukcję. Schron bronił bardzo trudnego odcinka na dawnej granicy polsko – niemieckiej. W razie wojny schron bronił dostępu przed atakiem wroga, którego celem było zajęcie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego z takimi miastami jak: Chorzów i Katowice. To były ze swoimi hutami, kopalniami i zakładami przemysłowymi bardzo cenne dla Niemców miasta.

Schron składał się na jednej i drugiej kondygnacji z siedmiu pomieszczeń. Na górnej kondygnacji - izba bojowa - żołnierze polscy mieli do dyspozycji między innymi: ckm-y - Browning wz.30 kal. 7,92 mm. Pancerne drzwi chroniły żołnierzy przed atakiem gazowym. Na dolnej kondygnacji znajdowały się pomieszczenia dowódcy i żołnierzy oraz zbiornik wodny i pompa wodna zasilająca system chłodzenia ckm-ów. Było tu również pomieszczenie magazynu, gdzie przechowywano wodę pitną, żywność, środki opatrunkowe, amunicję i części zapasowe. W schronie mogło przebywać od 8 do 20 żołnierzy.


Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Tomasz Sanecki

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.