Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
16 grudnia 2018, Albina, Zdzislaw

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Chcesz wiedzieć co się dzieje w mieście? Zajrzyj do kalendarza imprez miejskich

Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń miejskich, jakie odbywają się w Bytomiu dostępny jest już w zakładce „Kultura” i „Sport” na miejskiej stronie internetowej. W kalendarzu znajdziecie nie tylko gdzie i kiedy odbywa się interesująca Was impreza, ale również jej organizatora.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Walentynki w muzeum

Walentynki w muzeum Data publikacji: 8 lutego 2017Z rycerzami o miłości i Kwadrans ze świętym Walentym, to propozycje Muzeum Górnośląskiego na zbliżający się Dzień Zakochanych. Wydarzenia te, przybliżające dawne ideały miłości, towarzyszą wystawie „Rekonstrukcje przeszłości. Ślązacy pod Grunwaldem”.

W czasie warsztatów Z rycerzami o miłości, uczestnicy poznają kanon miłości dworskiej, nierozerwalnie związany z rycerstwem. To silnie skonwencjonalizowane, czasem tylko oparte na prawdziwym uczuciu wielbienie wybranki, było jednym z elementów „wzorowej biografii” średniowiecznego rycerza.

Szlachetna i piękna dama serca, którą mężczyzna wysławiał za jej urodę i najrozmaitsze cnoty, bronił jej czci, pojedynkował się dla niej, jej dedykował zwycięstwa w turniejach rycerskich, była władczynią jego serca. Czy ten średniowieczny ideał miłości jest wciąż aktualny? Zapisy na zajęcia pod nr. tel.: 32 281-82-94 w. 127.

14 lutego o 16.00 odbędzie się spotkanie poświęcone świętemu Walentemu – męczennikowi ściętemu w 269 roku. Uczestnicy spotkania dowiedzą się, jak to się stało, że został patronem zakochanych, w jakich sprawach zwracali się do niego wierni, od kiedy uznawano go za patrona kochanków i jaki miało to związek z „Sejmem ptasim” Geoffreya Chaucera.

Zobaczą ponadto najciekawsze zabytki ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego związane z kultem św. Walentego. Zapisy na zajęcia prowadzi Dział Edukacji (tel. 32 281-82-94 w. 127). Koszt udziału to 5 zł od osoby (bilet wstępu na wystawę) oraz 30 zł od grupy. Na popołudniowe spotkanie wstęp jest wolny.

Autor: AK
Zdjęcia: Witalis Szołtys, fragmenty wystawy Rekonstrukcje przeszłości. Ślązacy pod Grunwaldem w MGB

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.