Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
23 września 2018, Tekla, Boguslaw

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

800 nowych mieszkań powstanie w Bytomiu

Budowę ponad 800 nowych mieszkań w Bytomiu zapowiedział podczas konferencji prasowej prezydent Damian Bartyla.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Szkody górnicze - wnioski o dokonanie napraw

Przekazujemy informacje pomocne przy ubieganiu się o naprawę szkód górniczych.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Waldemar Legień Honorowym Obywatelem Miasta Bytomia

Data publikacji: 8 października 2016Dwukrotny mistrz olimpijski, trzykrotny medalista mistrzostw świata oraz mistrz i wicemistrz Europy w judo – Waldemar Legień – otrzymał /8 października/ tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bytomia. To pierwszy bytomski sportowiec, któremu nadano to specjalne wyróżnienie.

Zaszczytny tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bytomia jest zarezerwowany dla postaci szczególnie zasłużonych dla naszego miasta. Jest podniosłym, formalnym świadectwem wyjątkowego uznania dla osób o uznanym autorytecie, wyjątkowych sukcesach, które mają trwały i niepowtarzalny wkład w historię, rozwój, znaczenie i pozycję miasta - mówił Damian Bartyla, prezydent Bytomia. Cieszę się, że do zaszczytnego grona Honorowych Obywateli Miasta trafi dziś najwybitniejszy bytomski sportowiec – dodał Batyla.

Swoją karierę sportową Waldemar Legień rozpoczął w klubie Czarni Bytom, który w tym roku obchodzi 50-lecie swojego istnienia. W 1985 roku judoka został wicemistrzem Europy, w latach 1987, 1989 i 1991 był brązowym medalistą mistrzostw świata, zaś w 1990 roku mistrzem Europy. Największe sukcesy odniósł na igrzyskach olimpijskich w Seulu w 1988 roku i Barcelonie w 1992 roku. Dzięki tym osiągnięciom stał się trzecim sportowcem w historii judo, który zdobył dwa złote medale olimpijskie, a pierwszym który dokonał tego w różnych kategoriach wagowych. Po zakończeniu kariery wyjechał do Francji, gdzie w klubie Racing Club de France rozpoczął pracę z młodzieżą.

Waldemar Legień jest odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, złotym i srebrnym Medalem za Wybitnego Osiągnięcia Sportowe oraz złotym Medalem Europejskiej Unii Judo. W 1988 i 1992 roku został wybrany przez czytelników „Przeglądu Sportowego” na sportowca roku.

Uroczystość wręczenia tytułu Honorowego Obywatela Miasta Bytomia bytomskiemu judoce, który przez całą swoją karierę reprezentował klub Czarni Bytom odbyła się podczas nadzwyczajnej XXX sesji Rady Miejskiej w Operze Śląskiej.

Wyjątkowej sesji towarzyszył występ bytomskiej wiolonczeliostki Oliwii Meiser, której na fortepianie towarzyszyła Małgorzata Renka-Zawodny.

Galeria zdjęć:Autor: ww
Zdjęcia: UM Bytom/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.