Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
14 grudnia 2018, Alfred, Izydor

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Chcesz wiedzieć co się dzieje w mieście? Zajrzyj do kalendarza imprez miejskich

Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń miejskich, jakie odbywają się w Bytomiu dostępny jest już w zakładce „Kultura” i „Sport” na miejskiej stronie internetowej. W kalendarzu znajdziecie nie tylko gdzie i kiedy odbywa się interesująca Was impreza, ale również jej organizatora.

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bytomiu

Bytom jest miastem, w którego dziejach złotymi literami zapisały się liczne zwycięstwa bytomskich sportowców. Na kartach historii miasta nie brak sukcesów m.in. w piłce nożnej, hokeju, judo, tenisie stołowym, a także tych najnowszych – sukcesów na ringu bokserskim czy lekkoatletycznych. 

Waldemar Legień Honorowym Obywatelem Miasta Bytomia

Waldemar Legień Honorowym Obywatelem Miasta Bytomia Data publikacji: 6 października 2016Najbardziej utytułowany bytomski sportowiec. Dwukrotny mistrz olimpijski, trzykrotny medalista mistrzostw świata oraz mistrz i wicemistrz Europy w judo w barwach Czarnych Bytom – Waldemar Legień, otrzyma zaszczytny tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bytomia. Będzie pierwszym bytomskim sportowcem, któremu nadane zostanie to wyróżnienie.

Uroczystość wręczenia tytułu Honorowego Obywatela Miasta Bytomia naszemu wybitnemu judoce odbędzie się podczas sesji Rady Miejskiej 8 października o 10.00 w Operze Śląskiej. Zaszczytny tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bytomia otrzymują osoby szczególnie zasłużone dla naszego miasta. Jedną z nich jest Waldemar Legień, którego sukcesy sportowe  przełożyły się na promocję miasta – mówi Damian Bartyla, prezydent Bytomia. Jego medalowe osiągnięcia na olimpiadzie w Seulu i Barcelonie, a także na mistrzostwach świata, Europy i Polski zasługują na szczególne uznanie i wyróżnienie – dodaje Bartyla.

Osiągnięcia Waldemara Legienia na arenie krajowej i międzynarodowej to złota era Czarnych Bytom. W 1985 roku Legień został wicemistrzem Europy, w latach 1987, 1989 i 1991 był brązowym medalistą mistrzostw świata, zaś w 1990 roku mistrzem Europy. Największe sukcesy odniósł jednak na igrzyskach olimpijskich w Seulu w 1988 roku i Barcelonie w 1992 roku. Nasz judoka wywalczył tam dwa złote medale, przechodząc do historii polskiego i światowego judo.

Po zakończeniu kariery wyjechał do Francji, gdzie w klubie Racing Club de France rozpoczął pracę z młodzieżą, szkoląc między innymi Teddy`ego Rinera – dwukrotnego mistrza olimpijskiego. Waldemar Legień jest odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, złotym i srebrnym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe oraz złotym Medalem Europejskiej Unii Judo. Dwukrotnie był wybierany przez czytelników „Przeglądu Sportowego” w 1988 i 1992 roku sportowcem roku w Polsce.

Kolejnym wyróżnieniem w karierze naszego judoki będzie tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bytomia. Tym samym dołączy do panteonu wybitnych bytomian, którzy zasłużyli się dla miasta, promując je w kraju i za granicą.

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Czarni Bytom

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.