Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 grudnia 2018, Olimpia, Łukasz, Jolanta

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Wigilia ze świątecznym barszczem

Pieką się już pierniki, powstają świąteczne ozdoby, które będzie można zakupić na bożonarodzeniowym stoisku, a młodzi wykonawcy biorą udział w próbach do jasełek. To przygotowania Bytomskiej Wigilii, która odbędzie się w czwartek, 20 grudnia przy ul. Dworcowej 7.

Prezydent Mariusz Wołosz upublicznia wystąpienia pokontrolne NIK

W trosce o przejrzystość administracji, upubliczniamy wystąpienia pokontrolne, jakie sporządziła NIK po kontroli „Wybranych aspektów funkcjonowania Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o.”.  – powiedział podczas dzisiejszej /6 grudnia/ konferencji prasowej, prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Uwaga mieszkańcy! W wigilię, 24 grudnia Urząd Miejski w Bytomiu będzie nieczynny

W wigilię, 24 grudnia Urząd Miejski w Bytomiu /ul. Parkowa 2 i ul. Smolenia 35/ oraz Urząd Stanu Cywilnego /ul. Olejniczaka 22/ będą nieczynne.

Bytomskie projekty rekomendowane do ZIT

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4, Ochotnicza Straż Pożarna w Suchej Górze, Szkoła Podstawowa Specjalna nr 2 – które ubiegają się o dofinansowanie na termomodernizację budynków – zostały wybrane do rekomendacji w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Rozbark - budowa promenady wchodzi w decydujący etap

Widać już pierwsze efekty prac, jakie realizowane są na Rozbarku. To właśnie tam w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji MZZiGK w Bytomiu realizuje inwestycję wartą około 12 mln zł. Jednym z jej elementów jest budowa promenady po dawnej kolei wąskotorowej, która ma połączyć ul. Pszczyńską z ul. Alojzjanów.

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Walczymy z mafią śmieciową

Walczymy z mafią śmieciową Data publikacji: 12 czerwca 2018Nasze postulaty to nie tylko puste słowa na papierze. To konkretne propozycje, których wprowadzenie w krótkim czasie pozwoli rozwiązać problem nielegalnego składowania odpadów – mówił prezydent Damian Barytla podczas dzisiejszej /12 czerwca/ konferencji prasowej poświęconej m.in. podsumowaniu kampanii społecznej Czysty Bytom Czysty Kraj.
 
Przypomnijmy, że już w pierwszej połowie ubiegłego roku, zanim w mediach zrobiło się głośno o wybuchających w całej Polsce pożarach składowisk śmieci i zanim padły mocne słowa o działalności mafii śmieciowych, prezydent Damian Bartyla wielokrotnie podkreślał, że tylko radykalna zmiana przepisów prawnych umożliwi skuteczną walkę z nielegalnym obrotem odpadami, który w naszym kraju na szeroką skalę ma miejsce od co najmniej kilkunastu lat.
 
Widząc totalną niemoc służb odpowiedzialnych za walkę z nieuczciwymi przedsiębiorcami zatruwającymi środowisko w marcu 2017 r. na własną rękę zlecił prywatnej firmie detektywistycznej przeprowadzenie śledztwa w przedmiocie gospodarki odpadowej na terenie naszego miasta. Detektywi potwierdzili, że w Bytomiu mamy do czynienia z nielegalnym przetwarzaniem i składowaniem odpadów. Ponadto wykazali, że ten niebezpieczny proceder ma miejsce na terenie całego województwa i kraju. Materiał został przekazany do prokuratury regionalnej w Katowicach.
 
Kolejnym dużym krokiem okazała się kampania społeczna Czysty Bytom Czysty Kraj poświęcona tematowi nielegalnego gospodarowania odpadami. W jej trakcie (od 10 maja do 10 czerwca) zbierano podpisy pod petycją prezydenta Bartyli do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie konieczności wprowadzenia gruntownych zmian legislacyjnych regulujących sferę składowania i przetwarzania odpadów.
 
Bytomianie pozytywnie przyjęli naszą inicjatywę. Byli zainteresowani tym ważnym tematem, czemu dali wyraz włączając się w akcję zbierania podpisów pod petycją. Łącznie podpisało się pod nią ponad 3,5 tysiące osób – mówi prezydent Damiana Bartyla.
 
Zaostrzenie polityki karnej, znaczne zwiększenie kar finansowych, powołanie specjalnych służb do walki z nielegalnymi procederami, zwiększenie odpowiedzialności firm transportowych współpracujących z nieuczciwymi przedsiębiorcami, przekazanie do wyłącznej kompetencji prezydentów, burmistrzów i wójtów wydawanie zezwoleń na gospodarowanie odpadami.

To tylko część naszych postulatów. Cieszę się, że zostały usłyszane w Ministerstwie Środowiska T- mówił prezydent Damian Bartyla.

Prezydent podkreślał także konieczność wprowadzenia stałego nadzoru środowiskowego dla przedsiębiorstw składujących i przetwarzających odpady czy też obowiązkowe zainstalowanie monitoringu przez przedsiębiorców.

Rynek odpadów wymaga rzetelnej, systematycznej, a nie wyrywkowej kontroli. Artykułując nasze postulaty od początku zwracaliśmy uwagę na konieczność powołania specjalnych służb do walki z tym problemem np. policji ekologicznej – mówi Damian Bartyla, prezydent Bytomia.
 
Ministerstwo Środowiska przekazało już do konsultacji projekty nowelizacji ustaw o odpadach oraz Inspekcji Ochrony Środowiska. Zmiany te mają ułatwić i poprawić skuteczność walki z szarą strefą w obszarze gospodarowania odpadami.
 
Zdajemy sobie sprawę z problemu Bytomia, ale nie popadamy w kompleksy, bo z tego rodzaju problemami boryka się wiele polskich miast. Miarka się przebrała, jak mówił niedawno premier Mateusz Morawiecki. My też mówimy stanowcze nie robieniu z Polski śmietniska Europy i czekamy na kolejne posunięcia na szczeblu rządowym. Cały czas oferujemy premierowi oraz ministrowi nasze cenne doświadczenie w zakresie walki z tym przestępczym procederem – mówi Damian Bartyla.

Galeria zdjęć:Autor: AK

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.