Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
20 lipca 2018, Czeslaw, Hieronim, Fryderyk

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Muzyczne lato w Parku Miejskim

Przez kolejne dwa miesiące w każdą niedzielę bytomski Park Miejski będzie rozbrzmiewać muzyką: klezmerską, rosyjską, grecką czy włoską.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

W wielkanocnym klimacie

W wielkanocnym klimacie Data publikacji: 12 marca 2016W ferworze wiosennych, przedświątecznych porządków znaleźli czas, by podzielić się swoją pasją. Mowa o uczestnikach konkursu Górnośląskie kroszonki 2016, których małe arcydzieła zaprezentowano dziś / 12 marca/ na wystawie w Muzeum Górnośląskim.

Na tegoroczny konkurs wpłynęło 51 zestawów prac, a każdy z nich zawierał pięć pisanek wykonanych w czterech technikach: rytowniczej, batikowej, innymi tradycyjnymi metodami (np. przez oklejanie rdzeniem sitowia) i wykonane nowatorskimi technikami zdobienia. Jury konkursowe stanęło przed nie lada zadaniem wyłonienia spośród 255 pisanek tej najpiękniejszej.

W kategorii rytowniczej jury nagrodziło kolejno: Adama Lasotę, Leszka Jęczmyka oraz ex aequo Barbarę Gonską i Szymona Dylusa. Wyróżnienia trafiły do Joanny Urbanik,  Katarzyny Gembalczyk oraz Joachima Orłowskiego. Nagrodę Dyrektora Muzeum Górnośląskiego za debiut przyznano Annie Słonce. 

W kategorii batikowej (zwanej również woskową) pierwszą nagrodę wywalczyli Teresa Drapała i Joachim Orłowski. Wyróżnieniem uhonorowano Barbarę Bartoszewicz.
 
W kategorii inne tradycyjne techniki, z pierwszego miejsca cieszyła się Joanna Michalik. Drugą nagrodę przyznano Joachimowi Orłowskiemu. Wyróżniono też pracę Olgi Palecznej.

Za najładniejsze prace wykonane technikami nowatorskimi pierwszym miejscem nagrodzono Joachima Orłowskiego, drugim - Anitę Mackiewicz  i Grażynę Chrzanowską – Grzebieluchę, trzecim - Małgorzatę Sznurę. W tej kategorii zadebiutowały Ewa Wilczek, która odebrała Nagrodę Muzeum Górnośląskiego oraz Ewa Gembarczyk, laureatka Nagrody Arcybiskupa Katowickiego.

Przyznano także nagrodę specjalną, ufundowane m. in. przez Damiana Bartylę, prezydenta Bytomia, która  trafiła do Katarzyny Gembalczyk.
Nagrodą Biskupa Diecezji Gliwickiej nagrodzono Aleksandrę Łozińską, Nagrodą "Gazety Wyborczej" - Beatę Janus, z kolei z Nagrodą PEC - Elżbietę Kamińską.

Katarzyba Smółka odebrała Nagrodę Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego, a Regina Morcinek - Nagrodę Miesięcznika "Śląsk".

Wystawę można oglądać do 17 kwietnia.


Galeria zdjęć:Autor: AK
Zdjęcia: Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.