Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
21 września 2018, Hipolit, Mateusz, Daria

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

W poszukiwaniu świadka historii

W poszukiwaniu świadka historii Data publikacji: 19 czerwca 2017Prawie 80 prac wpłynęło na konkurs „W poszukiwaniu świadka historii”, którego celem było utrwalenie w formie nagrania dźwiękowego wywiadu ze „świadkiem historii”, czyli osobą, która uczestniczyła lub obserwowała ważne wydarzenia na Śląsku. Już jutro, 20 czerwca nagrodzeni zostaną laureaci konkursu.

Uroczystość podsumowująca konkurs połączona z wręczeniem nagród odbędzie się 20 czerwca o 12.00 w Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku w Radzionkowie. Przypomnijmy, że konkurs adresowany był do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z województwa śląskiego.

Celem konkursu było zainteresowanie młodzieży historią i kulturą regionu, a także kształtowanie umiejętności wykorzystywania współczesnych technik informatycznych. Z kolei zadaniem uczestników konkursu było wcielenie się w role historyków-badaczy i utrwalenie w formie nagrania dźwiękowego wywiadu ze „świadkiem historii”.

W składzie jury konkursowego znalazł się między innymi: dr hab. Maciej Fic z Uniwersytetu Śląskiego oraz dr Joanna Lusek z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Wśród nagrodzonych prac znalazły się:

Kategoria I - szkoły gimnazjalne:

I miejsce Martyna Chłapek - Zespół Szkół Ogólnokształcących w Syrynii;
II miejsce Aleksandra Pniok – Gimnazjum im. Ojca Ludwika Wrodarczyka w Radzionkowie;
III miejsce Julian Borysławski - Gimnazjum nr 3 w Zabrzu.

Wyróżnienia:
Martyna Siedlaczek - Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Ornontowicach;
Franciszek Młody - Szkoła Podstawowa nr 18 w Zabrzu;
Magdalena Baron – Gimnazjum nr 3 w Zabrzu;
Marcel Mandel - Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Sośnicowicach.

Kategoria II - szkoły ponadgimnazjalne:
I miejsce Katarzyna Błońska - Zespół Szkół nr 1 w Piekarach Śląskich;
II miejsce Małgorzata Piątek - Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1, IV LO im. Orląt Lwowskich w Gliwicach;
III miejsce Weronika Flach – IV Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Bytomiu.

Wyróżnienia:
Kacper Hetmańczyk - II Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach;
Paulina Piątek - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mysłowicach.
Nagroda specjalna - ekran projekcyjny sterowany elektrycznie, przyznana została Gimnazjum im. Ojca Ludwika Wrodarczyka w Radzionkowie, z którego wpłynęło 13 prac konkursowych.

Organizatorami konkursu są: Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku w Radzionkowie we współpracy z Urzędem Miejskim w Bytomiu, Urzędem Miasta Radzionków oraz Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Autor: Tomasz Sanecki

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.