Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
16 grudnia 2018, Albina, Zdzislaw

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

W Muzeum Górnośląskim - witamy w nanoświecie

W Muzeum Górnośląskim - witamy w nanoświecie Data publikacji: 14 lutego 2018To dzięki niej właściwości fizyczne przedmiotów mogą się zmieniać w supermoce. Bo jak inaczej powiedzieć o nierwącym się papierze czy niepsującym się jedzeniu? Pomysłów na jej wykorzystanie jest cała masa! Wyobraźcie sobie chociażby niewidzialne pasy bezpieczeństwa w samochodzie składające się z supercząsteczek – brzmi nieprawdopodobnie?

To nanotechnologia dąży do urzeczywistnienia nawet najbardziej niesamowitych pomysłów. Wykorzystuje ona wiedzę o atomach – czyli mikroskopijnych cząsteczkach, z których składa się absolutnie wszystko we Wszechświecie! Pewnie trudno byłoby wyobrazić sobie świat bez elastycznych rajstop, a nawet one są wytworem nanotechnologii – nauka ta ma szerokie zastosowanie w życiu codziennym.

Dzięki wystawie „Witamy w nanoświecie” będziemy mogli odkryć tajniki nanotechnologii i poeksperymentować! Ekspozycję przygotowała młodzież uczestnicząca w międzynarodowym projekcie edukacyjnym „Irresistible”, który miał na celu popularyzowanie aktualnego stanu badań w obszarze nauk ścisłych. Polscy uczniowie, podobnie jak ich rówieśnicy z 10 innych krajów, przez kilka miesięcy brali udział w zajęciach eksperymentalnych, dyskutowali o roli nauki w społeczeństwie, odwiedzali wyższe uczelnie i naukowe wystawy interaktywne, by na koniec samodzielnie zaprojektować i wykonać eksponaty na szkolną wystawę interaktywną.

Najciekawsze obiekty opracowane przez uczniów złożyły się na wystawę, którą będzie można oglądać od 15 lutego /początek o 12.00/ w Muzeum Górnośląskim. Na wystawie zaprezentowanych zostanie 46 eksponatów wybranych spośród 294 prac.

Wystawa potrwa do 26 kwietnia. Wstęp wolny.

Z kolei w niedzielę, 18 lutego o 14.00 zapraszamy na wykłady, warsztaty, a także oprowadzenie po wystawie „Witamy w nanoświecie”.

Wstęp w cenie biletu na wystawy czasowe (8 zł normalny i 5 zł ulgowy).

Autor: Tomasz Sanecki

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.