Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
23 czerwca 2017, Wanda, Józef, Albin

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Głosuj na Górę Miłości

Po raz kolejny jedna z inwestycji wykonanych przez Miejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej w Bytomiu bierze udział w Plebiscycie „Modernizacja Roku”. Do konkursu zakwalifikowana została przebudowa zieleni w Parku Miejskim im. F. Kachla w Bytomiu na Górze Miłości.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Zmiany w przepisach dotyczących wycinki drzew

17 czerwca weszły w życie znowelizowane przepisy dotyczące wydawania zezwoleń na usuwanie drzew i krzewów. Stało się to na podstawie ustawy z 2 czerwca 2017 r.

Wąskotorówka znów rusza

Wąskotorówka, jedna z największych atrakcji miasta - zarówno dla tych najmłodszych, jak i ich rodziców 24 czerwca (sobota) rusza na tory.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

W Bytomiu powstaje Centrum Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi

W Bytomiu powstaje Centrum Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi Data publikacji: 19 maja 2017Ponad 50 osób z zaburzeniami psychicznymi oraz ich najbliżsi, zostanie objętych wsparciem w ramach projektu „W partnerstwie skuteczni,” realizowanym przez Stowarzyszenie „Bytomska Radość Życia” oraz DPS dla Dorosłych.

Chorych psychicznie w sposób szczególny dotyka problem izolacji społecznej oraz niewystarczającego wsparcia lokalnego czy instytucjonalnego. Na co dzień muszą pokonywać nie tylko swoje słabości, ale też zmierzyć się ze stereotypami na temat swojej choroby, z brakiem zrozumienia otoczenia, w którym funkcjonują. Problem ten dotyczy nie tylko pacjentów, ale też ich rodzin, sąsiadów.

Naprzeciw potrzebom osób przewlekle psychicznie chorych oraz ich otoczenia wyszło Stowarzyszenie „Bytomska Radość Życia”, które w partnerstwie z Domem Pomocy Społecznej dla Dorosłych do końca 2018 roku realizować będzie projekt „W partnerstwie skuteczni - dostępne i efektywne usługi społeczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi w mieście Bytom” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego RPO.

Obecnie rozpoczynamy rekrutację uczestników do projektu. Pierwszą grupę stanowić będzie 30 osób z zaburzeniami psychicznymi, które są mieszkańcami Bytomia. Planujemy też objąć pomocą 60 osób z otoczenia osób z zaburzeniami psychicznymi, a więc ich rodziny, sąsiadów, opiekunów. 25 uczestników będzie rekrutowanych z DPS dla Dorosłych przy ul. Dworcowej – mówi Joanna Jeleniewska, koordynatorka projektu.

W ramach projektu utworzono Centrum Wsparcia Osób z Zaburzeniami Psychicznymi i ich otoczenia z siedzibą w Beceku przy pl. Karin Stanek 1. To właśnie tam uczestnicy projektu będą mogli korzystać z różnych form wsparcia. Postawiliśmy na wielowymiarowe wsparcie uczestników.

Proponujemy im m.in. treningi umiejętności społecznych, udział w spotkaniach grup wsparcia, zajęciach psychoedukacyjnych, czy dogoterapii. Będziemy też chcieli zainteresować uczestników wydarzeniami kulturalnymi. Nie zabraknie więc wyjść do kina czy opery – mówi Joanna Jeleniewska.

Istotnym elementem projektu będzie praca z opiekunami osób z zaburzeniami psychicznymi, zarówno tymi zawodowymi, jak i rodzinnymi. Zajmując się tą tematyką na co dzień, zdajemy sobie sprawę, jak obciążająca psychicznie i czasochłonna jest opieka na chorym członkiem rodziny. Z myślą o opiekunach powołany zostanie zespół interdyscyplinarny, w którego skład wejdzie psychiatra, psycholog, radca prawny oraz pracownik socjalny – mówi Joanna Jeleniewska.

Do jego zadań będzie należała pomoc w zakresie poradnictwa i interwencji kryzysowej, w formie dyżurów stacjonarnych oraz wyjazdów interwencyjnych. Co ważne pomyślano też o zapewnieniu opieki podopiecznym, którymi zajmują się uczestnicy projektu. Na czas swojej nieobecności związanej z uczestnictwem w projekcie, opiekunowie będą mogli skorzystać z bezpłatnych usług specjalistów asystujących oraz wolontariuszy, którzy będą świadczyć swoje usługi przez cały tydzień – mówi Joanna Jeleniewska.

W ramach projektu realizowany też będzie program „Usamodzielniać– nie wiązać pomocą”, skierowany do 25 mieszkańców Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych. W ramach projektu utworzona zostanie profesjonalna, w pełni wyposażona pracowania gospodarstwa domowego, Uczestnicy projektu będą mogli skorzystać ze wsparcia grupowego, wyjazdów usamodzielniających, a docelowo 12 spośród wybranej grupy zamieszka  w  mieszkaniach chronionych - mówi Joanna Jeleniewska.
EFS kolor poziom.jpglogo centrum.jpgdps.jpg

Autor: AK

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.