Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
21 września 2018, Hipolit, Mateusz, Daria

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Gratka dla miłośników tramwajów

Wystawa taboru tramwajowego, nauka jazdy tramwajem z instruktorem, pokaz podnoszenia wagonu tramwajowego, występy artystyczne oraz możliwość zwiedzania zajezdni. To tylko nieliczne atrakcje, jakie czekają na wszystkich 22 września z okazji 50-lecia zajezdni tramwajowej w Bytomiu – Stroszku.

800 nowych mieszkań powstanie w Bytomiu

Budowę ponad 800 nowych mieszkań w Bytomiu zapowiedział podczas konferencji prasowej prezydent Damian Bartyla.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Szkody górnicze - wnioski o dokonanie napraw

Przekazujemy informacje pomocne przy ubieganiu się o naprawę szkód górniczych.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

W Bytomiu powstaje Centrum Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi

W Bytomiu powstaje Centrum Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi Data publikacji: 19 maja 2017Ponad 50 osób z zaburzeniami psychicznymi oraz ich najbliżsi, zostanie objętych wsparciem w ramach projektu „W partnerstwie skuteczni,” realizowanym przez Stowarzyszenie „Bytomska Radość Życia” oraz DPS dla Dorosłych.

Chorych psychicznie w sposób szczególny dotyka problem izolacji społecznej oraz niewystarczającego wsparcia lokalnego czy instytucjonalnego. Na co dzień muszą pokonywać nie tylko swoje słabości, ale też zmierzyć się ze stereotypami na temat swojej choroby, z brakiem zrozumienia otoczenia, w którym funkcjonują. Problem ten dotyczy nie tylko pacjentów, ale też ich rodzin, sąsiadów.

Naprzeciw potrzebom osób przewlekle psychicznie chorych oraz ich otoczenia wyszło Stowarzyszenie „Bytomska Radość Życia”, które w partnerstwie z Domem Pomocy Społecznej dla Dorosłych do końca 2018 roku realizować będzie projekt „W partnerstwie skuteczni - dostępne i efektywne usługi społeczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi w mieście Bytom” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego RPO.

Obecnie rozpoczynamy rekrutację uczestników do projektu. Pierwszą grupę stanowić będzie 30 osób z zaburzeniami psychicznymi, które są mieszkańcami Bytomia. Planujemy też objąć pomocą 60 osób z otoczenia osób z zaburzeniami psychicznymi, a więc ich rodziny, sąsiadów, opiekunów. 25 uczestników będzie rekrutowanych z DPS dla Dorosłych przy ul. Dworcowej – mówi Joanna Jeleniewska, koordynatorka projektu.

W ramach projektu utworzono Centrum Wsparcia Osób z Zaburzeniami Psychicznymi i ich otoczenia z siedzibą w Beceku przy pl. Karin Stanek 1. To właśnie tam uczestnicy projektu będą mogli korzystać z różnych form wsparcia. Postawiliśmy na wielowymiarowe wsparcie uczestników.

Proponujemy im m.in. treningi umiejętności społecznych, udział w spotkaniach grup wsparcia, zajęciach psychoedukacyjnych, czy dogoterapii. Będziemy też chcieli zainteresować uczestników wydarzeniami kulturalnymi. Nie zabraknie więc wyjść do kina czy opery – mówi Joanna Jeleniewska.

Istotnym elementem projektu będzie praca z opiekunami osób z zaburzeniami psychicznymi, zarówno tymi zawodowymi, jak i rodzinnymi. Zajmując się tą tematyką na co dzień, zdajemy sobie sprawę, jak obciążająca psychicznie i czasochłonna jest opieka na chorym członkiem rodziny. Z myślą o opiekunach powołany zostanie zespół interdyscyplinarny, w którego skład wejdzie psychiatra, psycholog, radca prawny oraz pracownik socjalny – mówi Joanna Jeleniewska.

Do jego zadań będzie należała pomoc w zakresie poradnictwa i interwencji kryzysowej, w formie dyżurów stacjonarnych oraz wyjazdów interwencyjnych. Co ważne pomyślano też o zapewnieniu opieki podopiecznym, którymi zajmują się uczestnicy projektu. Na czas swojej nieobecności związanej z uczestnictwem w projekcie, opiekunowie będą mogli skorzystać z bezpłatnych usług specjalistów asystujących oraz wolontariuszy, którzy będą świadczyć swoje usługi przez cały tydzień – mówi Joanna Jeleniewska.

W ramach projektu realizowany też będzie program „Usamodzielniać– nie wiązać pomocą”, skierowany do 25 mieszkańców Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych. W ramach projektu utworzona zostanie profesjonalna, w pełni wyposażona pracowania gospodarstwa domowego, Uczestnicy projektu będą mogli skorzystać ze wsparcia grupowego, wyjazdów usamodzielniających, a docelowo 12 spośród wybranej grupy zamieszka  w  mieszkaniach chronionych - mówi Joanna Jeleniewska.
EFS kolor poziom.jpglogo centrum.jpgdps.jpg

Autor: AK

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.