Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 stycznia 2019, Piotr, Malgorzata

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Po raz trzeci zrekonstruują walki o Miechowice w 1945 roku

Ponad 130 rekonstruktorów z 25 grup rekonstrukcyjnych z Polski, Czech i Słowacji, wystawy oraz możliwość zwiedzania podziemnego przeciwlotniczego schronu. To tylko niektóre atrakcje podczas widowiska historycznego „Walki o Miechowice”, które odbędzie się 26 stycznia.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

V Międzynarodowa Konferencja Kresowa

V Międzynarodowa Konferencja Kresowa Data publikacji: 10 listopada 2017Po wielowiekowej obecności Żydów na wschodnich rubieżach Polski, zostały opuszczone lub zagospodarowane na inne cele synagogi, kirkuty z chylącymi się do ziemi macewami i publikacje, w których świat żydowski przenika się ze światem gojów. Prawdziwą skarbnicą wiedzy dla zainteresowanych tematyką kształtowania się społeczności żydowskiej na Kresach Wschodnich, powojennych losów ocalałych i wreszcie tych przybyłych do Bytomia, będzie tegoroczna V Międzynarodowa Konferencja Kresowa Żydzi na Kresach Wschodnich w XIX i XX wieku”.

Celem dwudniowej konferencji, która odbędzie się 23 i 24 listopada w Muzeum Górnośląskim, jest interdyscyplinarne przedstawienie tematyki dotyczącej obecności Żydów na Kresach m.in. w perspektywach: historycznej, socjologicznej czy kulturalnej. Prelegenci, wśród których nie zabraknie się wybitych przedstawicieli środowisk badawczych z całej Polski, a także z zagranicy, przyjrzą się obecności Żydów w życiu naukowym i kulturalnym oraz burzliwemu okresowi I i II wojny światowej – ze szczególnym uwzględnieniem Holocaustu.

Wśród szeregu wykładów na uwagę zasługuje np. wykład dr Mariusza Kaznowskiego z Muzeum Regionalnego w Brzozowie na Podkarpaciu „Żydzi w miasteczku na przedpolu Kresów Południowo-Wschodnich jako miejsce koegzystencji z Polakami w świetle wybranych archiwaliów i wspomnień międzywojennego Brzozowa” czy też prezentacja dr Martyny Rusiniak-Karwat z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, która przedstawi Reakcje żydowskie na wybuch wojny niemiecko-sowieckiej na Wileńszczyźnie.

Odwoływać się będą także do bogactwa literatury wspomnieniowej – pamiętników i dzienników. Wśród prezentowanych materiałów znają się m.in. wspomnienia Seweryna Wollocha – bytomskiego lwowianin ocalonego z Holokaustu. Warto dodać, że wśród Kresowian przybyłych do Bytomia część z nich stanowili Żydzi, którym udało się przetrwać II wojnę światową.

Spotykali się oni w domu modlitwy znajdującym się w kamienicy przy placu Grunwaldzkim. Później wyemigrowali m.in. do Izraela czy Stanów Zjednoczonych, pozostawiając po sobie przedmioty rytualne i liczne woluminy, stanowiące ślad ich obecności w Bytomiu. Będzie je można zobaczyć podczas towarzyszącej konferencji wystawy „Kresowe Judaika ze zbiorów dawnego Domu Modlitwy w Bytomiu”.

Konferencję poprzedzi „(Nie)codzienność. Żydzi na Kresach. Pokaz przedwojennych filmów dokumentalnych”. Seans zaplanowano już 19 listopada od godz. 12.00. w Muzeum Górnośląskim przy ul. Korfantego 34.

Szczegółowy program konferencji
Zydzi na kresach_B1_v3-01.jpg

Autor: AK
Zdjęcia: AK, na zdjęciu charakterystyczne okno synagogi w Wielkich Oczach, woj. podkarpackie

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.