Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
26 maja 2018, Filip, Paulina, Marianna

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Gratka dla miłośników militariów

Ponad 20 grup rekonstrukcyjnych, pokazy walk rycerskich, zabytkowych samochodów militarnych, umundurowania i uzbrojenia oraz możliwość zwiedzania podziemnego, przeciwlotniczego schronu z nowymi wystawami. Tak zapowiada się I Śląski Zlot Grup Rekonstrukcyjnych, który 31 maja o 12.00 odbędzie się w Bytomiu – Miechowicach.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

V Międzynarodowa Konferencja Kresowa

V Międzynarodowa Konferencja Kresowa Data publikacji: 10 listopada 2017Po wielowiekowej obecności Żydów na wschodnich rubieżach Polski, zostały opuszczone lub zagospodarowane na inne cele synagogi, kirkuty z chylącymi się do ziemi macewami i publikacje, w których świat żydowski przenika się ze światem gojów. Prawdziwą skarbnicą wiedzy dla zainteresowanych tematyką kształtowania się społeczności żydowskiej na Kresach Wschodnich, powojennych losów ocalałych i wreszcie tych przybyłych do Bytomia, będzie tegoroczna V Międzynarodowa Konferencja Kresowa Żydzi na Kresach Wschodnich w XIX i XX wieku”.

Celem dwudniowej konferencji, która odbędzie się 23 i 24 listopada w Muzeum Górnośląskim, jest interdyscyplinarne przedstawienie tematyki dotyczącej obecności Żydów na Kresach m.in. w perspektywach: historycznej, socjologicznej czy kulturalnej. Prelegenci, wśród których nie zabraknie się wybitych przedstawicieli środowisk badawczych z całej Polski, a także z zagranicy, przyjrzą się obecności Żydów w życiu naukowym i kulturalnym oraz burzliwemu okresowi I i II wojny światowej – ze szczególnym uwzględnieniem Holocaustu.

Wśród szeregu wykładów na uwagę zasługuje np. wykład dr Mariusza Kaznowskiego z Muzeum Regionalnego w Brzozowie na Podkarpaciu „Żydzi w miasteczku na przedpolu Kresów Południowo-Wschodnich jako miejsce koegzystencji z Polakami w świetle wybranych archiwaliów i wspomnień międzywojennego Brzozowa” czy też prezentacja dr Martyny Rusiniak-Karwat z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, która przedstawi Reakcje żydowskie na wybuch wojny niemiecko-sowieckiej na Wileńszczyźnie.

Odwoływać się będą także do bogactwa literatury wspomnieniowej – pamiętników i dzienników. Wśród prezentowanych materiałów znają się m.in. wspomnienia Seweryna Wollocha – bytomskiego lwowianin ocalonego z Holokaustu. Warto dodać, że wśród Kresowian przybyłych do Bytomia część z nich stanowili Żydzi, którym udało się przetrwać II wojnę światową.

Spotykali się oni w domu modlitwy znajdującym się w kamienicy przy placu Grunwaldzkim. Później wyemigrowali m.in. do Izraela czy Stanów Zjednoczonych, pozostawiając po sobie przedmioty rytualne i liczne woluminy, stanowiące ślad ich obecności w Bytomiu. Będzie je można zobaczyć podczas towarzyszącej konferencji wystawy „Kresowe Judaika ze zbiorów dawnego Domu Modlitwy w Bytomiu”.

Konferencję poprzedzi „(Nie)codzienność. Żydzi na Kresach. Pokaz przedwojennych filmów dokumentalnych”. Seans zaplanowano już 19 listopada od godz. 12.00. w Muzeum Górnośląskim przy ul. Korfantego 34.

Szczegółowy program konferencji
Zydzi na kresach_B1_v3-01.jpg

Autor: AK
Zdjęcia: AK, na zdjęciu charakterystyczne okno synagogi w Wielkich Oczach, woj. podkarpackie

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.