Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 stycznia 2019, Piotr, Malgorzata

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Żałoba narodowa po śmierci prezydenta Pawła Adamowicza

Pogrzeb prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę, 19 stycznia. Zgodnie z decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od piątku, 18 stycznia od godziny 17.00, do soboty, 19 stycznia do godziny 19.00 w kraju będzie obowiązywać żałoba narodowa.

Bytomianie uczcili pamięć Pawła Adamowicza

Minutą ciszy bytomianie uczcili dzisiaj, 15 stycznia pamięć zmarłego wczoraj Pawła Adamowicza. Wielu mieszkańców w milczeniu zapaliło znicze i modliło się za prezydenta Gdańska. Przypomnijmy, że w niedzielę, 13 stycznia doszło do brutalnego ataku na Pawła Adamowicza, w wyniku którego kilkanaście godzin później zmarł.

Rekordowy finał w Bytomiu

W minioną niedzielę, już po raz 27. Bytom i cała Polska, pokazali, że warto pomagać. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w tym roku w naszym mieście obfitował w wiele atrakcji.

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

V Bytomska Noc Świętojańska

V Bytomska Noc Świętojańska


Bytomska Noc Świętojańska jest corocznym wydarzeniem, w ramach którego organizowane są spotkania z muzyką operową w niezwykłej scenerii byłych kamieniołomów. Podobnie jak w ubiegłym roku, i tym razem impreza uzyskała dofinansowanie ze środków unijnych.

Ostatniego dnia czerwca artyści węgierskiego Teatru Csokonai zaprezentowali się na scenie Opery Śląskiej, by w ten symboliczny sposób podsumować przewodnictwo Węgier w Unii Europejskiej. To był jedynie przedsmak obchodów Bytomskiej Nocy Świętojańskiej, które odbyły się w kolejnych dniach.

Nazajutrz do Dolomitów Sportowej Doliny zawitały dwa tysiące osób. Tego wieczoru nie tylko wzięły one udział w jednej z największych imprez kulturalnych Bytomia, ale także uczciły pierwszy dzień przewodnictwa Polski w UE.   Niestraszny był im deszcz i niska jak na porę roku temperatura. Na plenerowej scenie artyści Opery Śląskiej wystąpili wspólnie z Teatrem Csokonai  z Debreczyna. Podczas koncertu "Polak Węgier dwa bratanki" w reżyserii Wiesława Ochmana usłyszeć można było dzieła Stanisława Moniuszki, Georgesa Bizeta, Imre Kalmana, Johanna Straussa, Franciszka Lehara, Roberta Stolza i wiele innych znanych i lubianych melodii świata. Śpiew, taniec, muzyka łącząca narody, efektowne kostiumy, znakomici soliści oraz choreografia Jarosława Świtały dostarczyły uczestnikom piątkowej gali niezapomnianych wrażeń. Dodatkową atrakcją było zorganizowane w przerwie laserowe show.

Kolejnego dnia pogoda była znacznie łaskawsza, a liczba uczestników Bytomskiej Nocy Świętojańskiej zwiększyła się pięciokrotnie. Operę Stanisława Moniuszki "Straszny dwór" w reżyserii i inscenizacji Feliksa Widery obejrzało 10 tysięcy osób. Wśród nich byli nie tylko bytomianie, ale także mieszkańcy Raciborza, Opola, Częstochowy i Kędzierzyna-Koźla.

Spektakl poprzedzony został armatnim wystrzałem oraz  prezentacją musztry i jazdy konnej Reprezentacyjnego Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego. W tym niecodziennym widowisku wzięło udział ponad 200 wykonawców, wśród których byli artyści Opery, a także członkowie Bractwa Rycerskiego Żarki. Nie jednego widza w zdumienie wprawił padający śnieg, który na szczęście był jedynie elementem scenerii, a nie - jak mogło się wydawać - naturalnym zjawiskiem pogodowym. 

Główną atrakcją wieczoru był słynny mazur w wykonaniu ponad sześćdzięciu osób. Narodowy taniec zaprezentował balet Opery Śląskiej wspólnie z Zespołem Pieśni Tańca Mały Śląsk oraz Akademickim Zespołem Tańca Politechniki Śląskiej Dąbrowiacy. Wyśmienitą choreografię ułożył Henryk Konwiński.

W przerwie spektaklu publiczność włączyła się do wspólnego śpiewania utworów Stanisława Moniuszki w wykonaniu Oktetu Instrumentów Dętych Blaszanych Akademii Muzycznej w Katowicach oraz chóru Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr. Ostatni dzień obchodów Bytomskiej Nocy Świętojańskiej  zakończył magiczny pokaz fajerwerków i sztucznych ogni.

V edycję Bytomskiej Nocy Świętojańskiej zorganizował Urząd Miejski w Bytomiu, korzystając z funduszy Unii Europejskiej. Projekt objęty był patronatami: Polskiej Prezydencji w Radzie UE, Parlamentu Europejskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Począwszy od tegorocznej edycji impreza ma już swoje logo, stronę internetową www.bns.bytom.pl oraz pamiątkową maskotkę, która trafiła w ręce nie jednego widza.


Poszczególne etapy realizacji zadania przedstawiały się następująco:

1.    Przystąpiono do promocji projektu, w ramach czego zlecono opracowanie projektów graficznych plakatów, bilbordów, butonów, zaproszeń i ulotek.
2.    Wydrukowano 70 sztuk plakatów wielkoformatowych, które przez okres   14 dni były rozmieszczone na powierzchniach reklamowych w naszym regionie, a także 800 sztuk plakatów, 10.000 sztuk ulotek, 2.000 zaproszeń.
3.    Wykonano 10.000 sztuk pamiątkowych znaczków /butonów/ oraz 5.000 sztuk maskotek nietoperzy (teren realizacji przedsięwzięcia to rezerwat nietoperzy), które wręczano przychodzącym gościom na plenerowe widowiska.
4.    Całość przedsięwzięcia została udokumentowana zdjęciami oraz impresją filmową.
5.    Wykonano bilbord o współfinansowaniu projektu ze środków unijnych. Był on umieszczony przy budynku głównym SKI Doliny.
6.    Na telebimach, które przymocowane były przy scenie była wyświetlana w odstępach co 5 minut informacja o współfinansowaniu projektu ze środków unijnych.
7.    Na budynku SKI Doliny zamontowano już po zakończeniu projektu mosiężną tabliczkę informującą   o projekcie i jego finansowaniu.

8.    Wyprodukowano i wyemitowano na antenie TVP Katowice, TVP Kultura oraz w rozgłośni Radia Katowice i Radia PLUS spoty informacyjne, zapraszające do wzięcia udziału w przedsięwzięciu.
9.    Powstała strona internetowa projektu ze wszystkimi aktualizowanymi na bieżąco informacjami.
10.    Wykupiono reklamy prasowe w miesięczniku regionalnym Media Style,   w "Dzienniku Zachodnim" oraz w "Gazecie Wyborczej".

W latach ubiegłych miały miejsce cztery edycje BNS: w 2007 r. wystawiono "Barona Cygańskiego" Johanna Straussa, w 2008 r. "Halkę" Stanisława Moniuszki, w 2009 r. "Księżniczkę czardasza" Emmerlicha Kalmana, w 2010 "Nabucco" - G.Verdiego.

Celem głównym projektu jest promowanie Bytomia jako stolicy kulturalnej regionu (zgodnie ze Strategią Promocji Miasta), a przez to przyczynianie się do wzrostu rozpoznawalności kultury województwa śląskiego.

Dodatkowe cele to:

-    wzrost znaczenia Bytomia jako miasta kultury i kulturalnej wizytówki regionu,
-    wzrost rozpoznawalności oferty instytucji kultury miasta w regionie, kraju i za granicą, powodujący zwiększenie udziału odbiorców w organizowanych imprezach,
-    podniesienie wiedzy mieszkańców o kulturze i ofercie kulturalnej miasta,
-    zlokalizowanie Bytomia - kulturalnej stolicy Górnego Śląska - na trasach wycieczek
turystycznych oraz na mapie potencjalnych miejsc dla inwestorów,
-    rozpoznawalność twórców lokalnych wśród mieszkańców miasta i regionu,
-    upowszechnianie dostępu do kultury wyższej wśród mieszkańców miasta i regionu,
-    promocja regionu jako ośrodka kultury muzycznej.
 


kwk roz.jpg

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013


Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.