Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
15 października 2018, Jadwigi, Teresy, Brunona

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Utoplec wabiący wstążką

Utoplec wabiący wstążką Data publikacji: 10 grudnia 2013Dawno temu tereny pomiędzy Bytomiem a Rozbarkiem były okolicą bardzo podmokłą. Powodowały to stawy i przepływający tam strumień zwany Żabim Potokiem. Te bagienne miejsca łączyły się z łąką Flaczka, na której to znajdował się jeden ze stawów, staw budowniczego Gollatza.

Właśnie ten zbiornik wodny wybrał sobie za swoje siedlisko utoplec, który urządzał tutaj polowania na przechodzących w pobliżu ludzi, wabiąc ich różnymi świecidełkami.
Pewnego razu, pobliską dróżką przechodziła kilkunastoletnia panienka, za którą podążało dwóch miejscowych, rozbarskich robotników, powracających do domu z pracy w pobliskim Bytomiu. Mimo postępującego zmroku, dziewczyna dostrzegła leżącą na brzegu stawu ładną, mieniącą się barwami wstążkę, którą, jak to kobieta, zapragnęła mieć. Zwróciła więc swoje kroki w stronę stawu, co zauważyli robotnicy, którzy w te pędy podbiegli do niej by ja ostrzec, żeby nie zbliżała się do wstążki, bo jest to pułapka zastawiona na nią przez utoplca.
Dziewczyna była jednak zbyt blisko brzegu. Chcą się wycofać postąpiła krok do tyłu, lecz wstążka owinęła się dookoła jej nóg i zaczęła ją ciągnąc w stronę głębi stawu. W ostatnim momencie nadbiegający mężczyźni pochwycili dziewczynę, przecięli nożem wstążkę i uciekli znad brzegu topieliska.
Po chwili wzburzyły się wody stawu, z którego wyłonił się ze złą miną utoplec. Był bardzo zły, ponieważ w ostatniej chwili wymknęła mu się z rąk taka ładna zdobycz. Próbował jeszcze zwabić dziewczynę do siebie rozrzucając złota biżuterię, lecz mężczyźni mocno trzymali panienkę za ręce, a gdy ta doszła do siebie odprowadzili ją do rodzinnego domu.

[Perlick A.: Sagen der Stadt Beuthen, Beuthen 1926, s. 13; Wrodarczyk R.: Legendy starego Bytomia i okolic, Bytom 1994, s. 22-23]
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.