Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
26 września 2018, Justyna, Łucja, Cyprian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Utoplec kiery się mioł utopić

Data publikacji: 10 grudnia 2013Godoł roz taki jedyn karlus w Łogiewnikach, co stoł przy kufie w jednym takim u nos szynku, jak to się mioł roz utoplec w tym stawie niydaleko kole bunkra, tego, co go szpróngali, utopić. A bóło ta tak.

Przisła jednego roku bardzo gibko wiosna i miejscowe frelki, co im bardzo grało, wybrały się na szpacyr. Moc ich było, a każdo gryfniejszo od drugi. Oboczył se je tyż utoplec, kiery tam pod wodóm miyszkoł, a kiery je tam wtedy przez tyn rzadny szlom, co ściykoł z Hubertusa, dojrzoł, tyż mu zagrało. Waserman, o kierym ta godka, chcioł się trocha przed frelkami poparadzić, wypłynón na wierch i zacón po wodzie chodzić i Se po ni skokać. Ale co to. Zacón kulać i się w wodzie tónkać. I nogle go już Niy było. Niy wiedzioł łón, że mu w fuzeklach dziura się zrobióła.
Chcioł gibko tymu zaradzić, ale niy mioł jak tyj dziury w zoce, przez kiero mu się woda wlywała, jak zaficować. Taki gańby Niy móg ścierpieć i się na wiyrchu już niy pokozoł. A łod tego tyż poszło, że frelki jak go już niy łobocyły, to pedziały, a za nimi po tym inne karlusy, że się tyn łogiewnicki Utoplec tónknął na wieki i amyn.

 [Opowiadał: Alojzy S. z Łagiewnik]
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.