Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
16 października 2018, Florentyny, Ambrozego, Gawla

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Upamiętnili profesorów

Upamiętnili profesorów Data publikacji: 17 września 2016II Wojna Światowa obfitowała w wiele dramatycznych i tragicznych wydarzeń. Jednym z nich były egzekucje, które odbyły się w lipcu 1941 roku. Niemcy zabili wtedy przeszło 40. polskich naukowców i członków ich rodzin. Dziś w Bytomiu odsłonięto pomnik poświęcony pomordowanym.

Nad ranem 4 lipca 1941 roku, oraz w kolejnych dniach lipca niemcy, którzy pod koniec czerwca zajęli Lwów, rozstrzelali polskich naukowców, wykładowców uczelni lwowskich oraz docentów wyższych uczelni Lwowa, a także członków ich rodzin .I choć odpowiedzialni za tą zbrodnie nie zostali nigdy osądzeni to pamięć o tych tragicznych wydarzeniach przetrwała. Dziś mieszkańcy naszego miasta oddali hołd pomordowanym i odsłonili, przed budynkiem Państwowych Szkół Budownictwa pomnik ofiar Kaźni Profesorów Lwowskich.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą celebrowaną pod przewodnictwem księdza Damiana Dalnickiego w Kościele pod wezwaniem Świętej Barbary w intencji zamordowanych profesorów lwowskich oraz ich bliskich, krewnych , przyjaciół i znajomych - współofiar tej zbrodni. Następnie uczestnicy przemaszerowali we wspólnym pochodzie pod pomnik. Do zebranych przemówił m.in. prezydent Bytomia Damian Bartyla mówiąc - Bytom jest szczególnie uprawniony do honorowania pamięci o ofiarach tamtych wydarzeń. Miasto to po wojnie stało się przystanią dla wielu wygnańców ze Lwowa, którzy przez lata nosili w sercu ogrom i ból tamtej zbrodni. Mimo, iż od tragedii na lwowskich Wzgórzach Wuleckich upłynęło już 75 lat, pamięć o zamordowanych polskich profesorach jest ciągle żywa. Ciężar tej zbrodni i brak jej osądzenia przeraża nawet po latach. Niech ten pomnik, będzie naszym hołdem złożonym pomordowanym naukowcom i ich bliskim, niech trwale przypomina następnym pokoleniom o skali tej zbrodni ostrzegając o złu, które zawsze przynosi wojna.

Wśród wielu zebranych gości, był też Jan Longchamps de Bérier, który 4 lipca 1941 roku na Wzgórzach Wuleckich stracił ojca i trzech braci. Zaapelował by pamięć o tej tragedii była przestrogą przed nacjonalizmem, który dziś odżywa w europie.

Po uroczystym odsłonięciu nastąpił Apel Pamięci oraz salwa honorowa w wykonaniu żołnierzy z 34 Śląskiego Dywizjon Rakietowego Obrony Powietrznej z Bytomia. Licznie zebrani goście złożyli kwiaty pod pomnikiem. W części artystycznej wystąpiła Paka Rycha, a pieśni patriotyczne wykonała Orkiestra Wojskowa z Bytomia.

Galeria zdjęć:Autor:

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.