Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
21 marca 2018, Lubomir, Benedykt, Mikolaj

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Powrót do korzeni. Co łączy dziś Europę? Obywatele Europy dla Europy

Pod taką nazwą dziesięć europejskich miast realizuje dwuletni projekt w ramach unijnego programu „Europa dla obywateli”. Jednym z jego punktów jest organizowana 22 marca w Urzędzie Miejskim w Bytomiu konferencja poświęcona 100. rocznicy zakończenia I wojny światowej.

Co kryje wnętrze kościoła Św. Małgorzaty?

Na to pytanie odpowiedzą bytomscy archeologowie, którzy w kwietniu rozpoczną prace badawcze pod posadzką wewnątrz kościoła Św. Małgorzaty. To właśnie tam w 2009 roku dzięki badaniom georadarowym odkryto aż trzy zmiany w podłożu. Czy kryją one archeologiczną sensację?

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Upamiętnią Żołnierzy Górników

Upamiętnią Żołnierzy Górników Data publikacji: 12 października 2016Byli przymusowo zatrudnieni w kopalniach węgla kamiennego, uranu i kamieniołomach. Wielu z nich przepłaciło niewolniczą pracę życiem lub zdrowiem. Mowa o Żołnierzach Górnikach Wojskowych Batalionów Pracy. W sobotę /15 października/ upamiętnią ich bytomianie. Przed Teatrem Rozbark odsłonięty zostanie pomnik Żołnierzy Górników.
 
Uroczystości ku czci Żołnierzy Górników Wojskowych Batalionów Pracy rozpoczną się o 10.00 mszą świętą w ich intencji w kościele pw. Świętej Anny w Bytomiu – Rozbarku przy ul. Chorzowskiej. O godzinie 11.00 pod Teatrem Tańca i Ruchu Rozbark /ul. Wojciecha Kilara/ w obecności członków Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników, władz miasta oraz mieszkańców, odsłonięty zostanie pomnik poświęcony Żołnierzom Górnikom.
 
Żołnierze Wojskowych Batalionów Pracy w latach 1949 – 1959 przymusowo byli zatrudniani w kopalniach węgla kamiennego, uranu i kamieniołomach. Do pracy kierowano mężczyzn, których uznawano za przeciwników politycznych, niebezpiecznych dla władzy komunistycznej. W sumie do przymusowej pracy skierowano prawie 200 tysięcy mężczyzn. Około 3 tysiące z nich pracowało w niebezpiecznych warunkach w kopalniach uranu. Fatalne warunki panujące pod ziemią, promieniowanie radioaktywne spowodowało śmierć i liczne choroby wśród górników.
 
Dzisiaj, Żołnierze Górnicy zrzeszeni są w ponad trzydziestu oddziałach Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników. Pamiętając o swoich kolegach, którzy zmarli w kopalniach, a także chcąc uczcić pamięć wszystkich represjonowanych politycznie Żołnierzy Górników, Związek podjął decyzje o budowie pomnika, który stanie w Bytomiu. Przedstawia on wyłaniający się z kopalnianego chodnika wagonik z urobkiem węgla, na którym położona jest charakterystyczna dla członków wojskowych batalionów pracy czapka żołnierska.
 
Przypomnijmy, że uchwała w sprawie wzniesienia pomnika Żołnierzy Górników została podjęta przez Radę Miejską w Bytomiu 20 czerwca br.

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM w Bytomiu

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.