Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
20 lipca 2018, Czeslaw, Hieronim, Fryderyk

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Upamiętnią Żołnierzy Górników

Upamiętnią Żołnierzy Górników Data publikacji: 12 października 2016Byli przymusowo zatrudnieni w kopalniach węgla kamiennego, uranu i kamieniołomach. Wielu z nich przepłaciło niewolniczą pracę życiem lub zdrowiem. Mowa o Żołnierzach Górnikach Wojskowych Batalionów Pracy. W sobotę /15 października/ upamiętnią ich bytomianie. Przed Teatrem Rozbark odsłonięty zostanie pomnik Żołnierzy Górników.
 
Uroczystości ku czci Żołnierzy Górników Wojskowych Batalionów Pracy rozpoczną się o 10.00 mszą świętą w ich intencji w kościele pw. Świętej Anny w Bytomiu – Rozbarku przy ul. Chorzowskiej. O godzinie 11.00 pod Teatrem Tańca i Ruchu Rozbark /ul. Wojciecha Kilara/ w obecności członków Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników, władz miasta oraz mieszkańców, odsłonięty zostanie pomnik poświęcony Żołnierzom Górnikom.
 
Żołnierze Wojskowych Batalionów Pracy w latach 1949 – 1959 przymusowo byli zatrudniani w kopalniach węgla kamiennego, uranu i kamieniołomach. Do pracy kierowano mężczyzn, których uznawano za przeciwników politycznych, niebezpiecznych dla władzy komunistycznej. W sumie do przymusowej pracy skierowano prawie 200 tysięcy mężczyzn. Około 3 tysiące z nich pracowało w niebezpiecznych warunkach w kopalniach uranu. Fatalne warunki panujące pod ziemią, promieniowanie radioaktywne spowodowało śmierć i liczne choroby wśród górników.
 
Dzisiaj, Żołnierze Górnicy zrzeszeni są w ponad trzydziestu oddziałach Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników. Pamiętając o swoich kolegach, którzy zmarli w kopalniach, a także chcąc uczcić pamięć wszystkich represjonowanych politycznie Żołnierzy Górników, Związek podjął decyzje o budowie pomnika, który stanie w Bytomiu. Przedstawia on wyłaniający się z kopalnianego chodnika wagonik z urobkiem węgla, na którym położona jest charakterystyczna dla członków wojskowych batalionów pracy czapka żołnierska.
 
Przypomnijmy, że uchwała w sprawie wzniesienia pomnika Żołnierzy Górników została podjęta przez Radę Miejską w Bytomiu 20 czerwca br.

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM w Bytomiu

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.