Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
23 października 2017, Marleny, Edwarda, Seweryna

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Czas - Miejsca - Ludzie

Obozy koncentracyjne, jenieckie i inne miejsca internowania są tematem czesko – polskiej publikacji „Czas – Miejsca – Ludzie. Nazistowski system obozów w latach drugiej wojny światowej”. Zapraszamy na promocję tej książki do Muzeum Górnośląskiego 25 października.

Nowe atrakcje w miechowickim schronie

Nowa prezentacja multimedialna w technologii Dolby Surround, wystawa niepublikowanych dotąd zdjęć poświęconych tajemnicy Szybu Południowego KWK Miechowice oraz pamiątki związane z Górnym Śląskiem. To najnowsze atrakcje w schronie przy ul. Kasztanowej w Bytomiu - Miechowicach.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Upamiętnią Urszulę Szumską

Upamiętnią Urszulę Szumską Data publikacji: 5 lutego 2014Zapisała się w historii dwóch miast: Lwowa i Bytomia. Była wielką nauczycielką, dla której liczyła się przede wszystkim historyczna prawda, którą przekazywała swoim uczniom. 6 lutego w kościele pw. Trójcy Świętej o 8.00 zostanie odprawiona msza święta w intencji Urszuli Szumskiej. Po niej o 9.00 zapraszamy na uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy ku jej czci na budynku przy ul. Piekarskiej 61.

Urszula Szumska urodziła się w 1907 roku w Stanisławowie, dziś leżącym na Ukrainie. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wraz z rodzicami zamieszkała w Stryju. W 1924 roku przeniosła się do Lwowa, gdzie ukończyła studia na Wydziale Historyczno-Filozoficznym Uniwersytetu im. Jana Kazimierza. W 1937 roku obroniła rozprawę doktorską, a następnie podjęła pracę jako nauczycielka w gimnazjach w: Łańcucie, Nisku, a potem w Tarnobrzegu, gdzie uczyła przez sześć lat. W maju 1939 roku Urszula Szumska otrzymała posadę w lwowskim Gimnazjum im. Szymonowiczów oraz posadę adiunkta na uniwersytecie. Jej plany wyjazdu do Londynu pokrzyżowała kolejna wojna. W czasie okupacji była więziona zarówno przez gestapo jak i NKWD. Po wojnie zdecydowała się na wyjazd najpierw do Krakowa, a potem do Bytomia.

W Bytomiu zamieszkała w kamienicy przy ul. Piekarskiej. Tutaj podjęła pracę w bytomskich szkołach. Najpierw w żeńskim Liceum Ogólnokształcącym im. Radziejewskiej przy ul. Piekarskiej, później również w Liceum im. Jana Smolenia, gdzie zorganizowała pracownię historyczną. W 1961 roku podjęła pracę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu, gdzie była adiunktem w Zakładzie Historii Nowożytnej. Nigdy nie rozstawała się jednak z naszym miastem, gdzie mieszkała przez 49 lat w kamienicy przy ul. Piekarskiej, aż do śmierci w 1994 roku.


Autor: Tomasz Sanecki

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.