Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
26 września 2018, Justyna, Łucja, Cyprian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Noc Teatrów Metropolii

Bezsenna, kolorowa i pełna wrażeń. Taka właśnie będzie tegoroczna odsłona Nocy Teatrów Metropolii, która odbędzie się 29 września. Na widzów czeka prawie 100 spektakli i atrakcji specjalnych: na scenie i w plenerze, klasycznie i offowo.

Chcesz wiedzieć co się dzieje w mieście? Zajrzyj do kalendarza imprez miejskich

Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń miejskich, jakie odbywają się w Bytomiu dostępny jest już w zakładce „Kultura” i „Sport” na miejskiej stronie internetowej. W kalendarzu znajdziecie nie tylko gdzie i kiedy odbywa się interesująca Was impreza, ale również jej organizatora.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Ulotne piękno Błękitnej Planety

Ulotne piękno Błękitnej Planety Data publikacji: 3 stycznia 2014Czasem wystarczy chwila, by złapać w obiektywie moment, który decyduje o wyjątkowości i niepowtarzalności fotografii. Gdy jednak mowa o robieniu zdjęć dzikiej przyrodzie, to niejednokrotnie długie godziny z aparatem w ręku.

Nie każdy to potrafi. Patrząc na prace konkursowe Wildlife Photographer of the Year, ma się wrażenie, że to już nie fotografia. To dzieło sztuki. Nic dziwnego, że na wernisażu „Fotografii dzikiej przyrody” w filii Muzeum Górnośląskiego pojawiły się wczoraj tłumy zwiedzających. To jedna z tych imprez, na które zwiedzający czekają cały rok – mówi Jolanta Zaczkowska z Działu Promocji i Imprez MGB. Warto wspomnieć, że od trzech lat ta niezwykła ekspozycja rozpoczyna swą wędrówkę po kraju właśnie w bytomskim muzeum.

Ogromne zainteresowanie, jakie wzbudza wśród odbiorców, stało się motorem do zorganizowania imprez towarzyszących, zwłaszcza dla najmłodszych. Nie inaczej było wczoraj. Na dzieci czekały zabawy, m.in. malowanie zwierząt z masy solnej oraz gry i konkursy o tematyce przyrodniczej.

Na tegoroczną ekspozycję złożyły się zdjęcia nagrodzone i wyróżnione w kilkunastu kategoriach. Zwycięskie prace wyselekcjonowano spośród prawie 43 tys. fotogramów, wykonanych przez ponad 4 tys. autorów z 96 krajów. Nie zabrakło też wyróżnionych zdjęć polskich fotografów.

Wyróżnienie w kategorii Portrety zwierząt otrzymał Łukasz Bożycki z Warszawy. O tym, jak uwiecznił w obiektywie „Oko ropuchy” pisze na swoim blogu: (...) dokładnie wiedziałem jakie chcę zrobić ujęcie. Podszedłem do bajorka, usiadłem w wodzie i czekałem na gwiazdę popołudnia(... ). Próbowałem ustawić taką jedną żabę, ale i tak najlepsze ujęcie jest z tą która, sama się pojawiła - ironia losu.

Drugą nagrodzoną pracą naszego rodaka jest „Ostatni blask światła” Mateusza Piesiaka z Wrocławia. Zdjęcie zostało uznane za najlepsze w jednej z kategorii młodzieżowych – 15 - 17 lat. O tym jak udało mu się zrobić wymarzone zdjęcie sowy uszatej można przeczytać na: www.nhm.ac.uk .

Wystawa potrwa do 2 lutego.

 

Galeria zdjęć:Autor: AK
Zdjęcia: fot. archiwum UM w Bytomiu

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.